Cezaevindeki tutukların aileleri ve siyasetçilerin aralarında olduğu 20 kişi, Amed'de 2'şer günlük dönüşümlü açlık grevine başladı.

Cezaevlerinde açlık grevi eylemini sürdüren siyasi tutsakların aileleri, DBP, HDP, TJA ve DTK'den siyasetçiler, DBP Amed İl Örgütü binasında yaptıkları basın toplantısının ardından açlık grevine başladı. 2 günlük süresiz ve dönüşümlü açlık grevine ilk ekip olarak 20 kişi başladı. Grevin yapılacağı salona Kürtçe ve Türkçe "Susmak ölümlere ortak olmaktır. Susmayacağız" yazılı pankart asıldı. Greve girenler ise Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının olduğu ve "Tecrit bir insanlık suçudur" yazılı tişörtler giydi.

Açlık grevi eylemine başlayanlara destek için HDP Amed Milletvekili Sibel Yiğitalp, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, DBP, HDP yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda açlık grevindeki tutsakların yakınları eyleme katıldı. Salonda sık sık "Tutsaklar onurumuzdur", "Biji serok apo" ve "Bijî berxwedana zindana" sloganları atıldı.

Açlık grevine katılanlar adına konuşma yapan DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Arslan, tutsakların 50 günü aşkın bir süredir Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve cezaevi koşullarının iyileştirilmesi için açlık grevine girdiklerini hatırlattı. Tutsakların, dışarıda da devletin halka dayattığı saldırıları kabul etmediklerini dile getiren Aslan, cezaevlerinde tutsakların ortaya koyduğu direnişi sonuna kadar sahiplendiklerini ifade etti. Aslan, "Dışarıda, içeride o kadar büyük bir baskı cenderesi oluşturulmuş ki insanların nefes dahi alınması istenmiyor. Güçlü bir örgütlenme olmazsa kötü sonuçlar ortaya çıkacak. Biz de bugün kötü sonuçların çıkmaması için, baskı politikalarının bir an önce son bulması için tutsakların direnişine ortak oluyoruz. Kürt halkı baskılara karşı her zaman üzerine düşen rolü büyük bir sorumlulukla yerine getirmiştir" diye belirtti.

'BİR AN ÖNCE TALEPLERİ KABUL EDİLMELİ'

Aslan, "Bütün tutsaklar, açlık grevinde olan tutsaklar için açlık grevine başladık. Bir an önce tutsakların talepleri kabul edilmeli. Ölümler olmadan bir şeyler yapılmalı. Tutsakların direnişini destekliyoruz ve onların talebi bizim talebimizdir. AKP'nin Kürt halkına dayattığı teslimiyet politikalarından bir an önce vazgeçmesi gerekiyor" dedi.

Kürt halkı ve tutsakların AKP'nin politikalarına boyun eğmeyeceğini vurgulayan Aslan, şöyle devam etti: "Halkımız da ortaya koyacağı direnişle de bunu gösterecek. Buradan AKP hükümetini uyarıyoruz; cezaevlerinde cenazelerin çıkmaması için gerekli adımların bir an önce atılması gerekir. Bizler de tutsakların sesi olmak için direnişimizi ortaklaştırmalıyız ve her alana bunu yaymalıyız. Bugün Diyarbakır'da 19 kişiyle 2 günlük süresiz dönüşümlü açlık grevine başlıyoruz. Sonuç alıncaya kadar eylemimiz büyüyerek ve güçlenerek sürecek."

'TALEPLER KARŞILANANA KADAR DİRENİŞTEYİZ'

Açlık grevine başlayan ve cezaevindeki tutsakların yakını olan Ronahi Pala ise şunları söyledi: "Cezaevlerine gittiğimizde bile o kadar kötü muamelelerle karşılaşıyoruz ki ne zaman çıkacağız diye düşünüyoruz. Düşünün, içerideki tutsaklar neler yaşıyorlar! Ölümlerin olmasını istemiyoruz. Çocuklarımızın taleplerinin bir an önce karşılanması gerekir. Biz aileler olarak çocuklarımızın yanındayız. Bizler de talepler karşılanana kadar burada direnişte olacağız."

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It