'Türk devleti saldırılarıyla ateşkes kararına açıkça karşı çıkıyor'

CAFER CAFO – NARÎN EMÎN

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusif, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de ateşkes kararının ardından Türk devletinin Efrin bölgesine saldırılarını arttırdığını belirterek, "Türkiye Efrin'e yönelik bu saldırılarıyla uluslararası ilke ve kanunları ihlal ediyor, karara açıkça karşı çıkıyor" dedi.

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusif, Birleşmiş Milletler güvenlik Konseyi'nin Suriye'de 30 günlük ateşkes kararına ve Türk devletinin Efrin'e yönelik devam eden saldırılarına ilişkin ANHA'ya konuştu. Alınan kararın olumlu bir adım olduğunu ifade eden Hediye Yusif, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararın uygulanması için Suriye krizinde rolü olan ülkelere baskı yapması gerektiğini söyledi.

Suriye'deki duruma ve Türk devletinin Efrin'e yönelik saldırılarına değinen Hediye Yusif, Türk devletinin Efrin'e saldırılarının Suriye'nin diğer bölgelerinde yaşanan çatışmalardan farklı bir durum olduğunu, saldırıların bir ülkenin başka bir ülke topraklarını işgal niteliği taşıdığını belirterek, bu durumun da uluslararası yasa ve ilkeleri ihlal ettiğini ifade etti.

Hediye Yusif dış güçlerin Suriye'ye müdahalesinin ardından karşıt grupların arttığını ve krizin derinleştiğini ifade ederek, Suriye krizinin demokratik çözümü için BMGK'nin aktif bir rolle Suriye'ye dış müdahalelerin sonlandırılması amacıyla radikal kararlara gitmesi ve halkların iradesini esas alması gerektiğini kaydetti.

'Türk devleti uluslararası karara karşı çıkıyor'

Hediye Yusif, Efrin halkının Türk devleti ve çetelerine karşı direndiğini belirterek, "Türkiye Efrin'e yönelik bu saldırılarıyla uluslararası ilke ve kanunları ihlal ediyor, karara açıkça karşı çıkıyor" dedi.

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusif, BMGK'in Suriye'de ateşkes kararının ardından Efrin'e yönelik saldırılarını arttırdığını kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı: "Güvenlik Konseyi işgalci Türk ordusunun vahşi saldırılarının durması için rol oynamalı ve kararlar almalıdır."

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It