Efrin Kültür Sanat Merkezi sanatçıları 22 sanatçının katılımı ile ulusal birliğe dikkat çekmek için "Banga Netewi" adında bir klip hazırladı.

Efrin Kültür ve Sanat Merkezi 3 aylık çalışmanın ardından "Banga Neteyi" adı ile bir klip çıkardı.

'Ulusal Çağrı' anlamını taşıyan şarkının yapım aşamasında Ciwan Hesen, Niyazî, Mihemed Bilko, Rêzan Bekir, Fatme Bîlal, Xedîce Xelîl, Deyan Xelîl, Yasmîn Koşan, Ayhan Gorsê, Bilind Îbrahîm, Çopî Fetah, Xelîl Xemgîn, Diyar Dêrsim, Şivan Perwer, Dilovan, Bangîn, Mizgîn Tahir, Sefqan Orkêş, Stêrvan Bozan, Nesrîn ve Denîz Deman adlı sanatçılarda yer aldı.

Şarkının sözlerini Ciwan Hesen yazarken bestesini Mihemed Bilko yaptı. Şarkının yapımcılığını ise Mesud Krad üstlendi.

'İŞGALE KARŞI ULUSAL BİRLİK İÇİN...'

Kürt ulusal birliği için bu şarkıyı hazırladıklarını belirten Efrin Kantonu Kültür Sanat Merkezi Üyesi Ciwan Hesen, "Halkımıza karşı işgal saldırıları ve katliamların gerçekleştirildiği bir dönemde bizler ulusal birliğin sağlanması ve işgalcilere karşı ortak hareket edilmesi için bu şarkıyı hazırladık" dedi.

Sanatçıların halkın hislerine tercüman olması gerektiğini ifade eden Hesen, kendilerinin de Kürt halkının ulusal birliğe olan ihtiyacı çerçevesinde böyle bir çalışma yaptıklarını kaydetti.

Sanatçı Xedice Xelil de sanatçıların ulusal birlik konusunda ciddi sorumluluklarının olduğunu vurguladı.

Kürt sanatçılar ve aydınları geçtiğimiz aylarda Almanya'nın Köln kentinde Kürt Ulusal Kongresi için ulusal birlik çalışmaları yürütenlere destek amaçlı bir girişim başlatmışlardı.

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It