Türk istihbaratı, evlerine geri dönmek isteyen yurttaşları sınır kapılarında gözaltına alıp fidye istiyor.

CUMA MIHEMED- ZANA SEYDÎ

Suriye'deki savaş nedeniyle Türkiye'ye göç eden Kürt gençleri, memleketlerine geri dönmek için geldikleri sınır kapılarında Türk istihbaratı tarafından gözaltına alınıyor.

Suriye'nin Cerablus, Ezaz ve Bab gibi merkezlerini "Fırat Kalkanı" adı altında işgal eden Türk devleti, Türkiye'deki göçmen kamplarından evlerine dönmek isteyen Kürt gençlerini gözaltına alıyor. Suriye'deki savaş nedeniyle Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan yurttaşların döndüğü Kuzey Suriye kentleri ile olan tüm sınır kapılarını daha önce kapatan Türk devleti, sadece işgali altında bulunan Cerablus, Ezaz ve Bab gibi merkezlerde bayram günlerinde yurttaşların geçişine izin veriyor. Türk devleti, bu kapılardan evlerine dönmek isteyen Kürt gençlerini ise kimliklerine bakarak gözaltına alıyor, işkencelerden geçiriyor.

Kobanê'de yaşayan Kawa Mihemed, evine dönmek istediği Ezaz'daki El- Selama Sınır Kapısı'nda Türk istihbaratı tarafından gözaltına alındı. 2013 yılında çalışmak için Türkiye'ye giden Kawa, dönme kararı aldığı ev yolunda ise büyük zorluklar yaşadı. Birkaç ay önce Ezaz'dan Kobanê'ye dönmek isteyen Kawa, burada çeteler tarafından gözaltına alınarak Türk istihbaratına teslim edildi. Kimliğinde Kobanêli olduğu anlaşılınca yakalandığını anlatan Kawa, daha sonra YPG'ye katılacağını iddia edilerek cezaevine atıldığını söyledi.

Ezaz sınırına yakın bir yerdeki cezaevine götürüldüğünü belirten Kawa, burada da aynı iddialarla yakalanan onlarca Kürt gencinin olduğunu söyledi. Çetelerin kendilerine para verilmesi halinde serbest kalacağını söylediğini belirten Kawa, ailesinin kendilerine para vermesi üzerine serbest kaldığını söyledi. Ancak çetelerin "Fırat Kalkanı" gruplarının denetimindeki kentlerde kalabilmesine izin verdiğini anlatan Kawa, buralardan ayrılması halinde bir yıl daha cezaevi ile tehdit edildiğini paylaştı. Kawa, daha sonra hazırlattığı bir kimlik ile Kobanê'ye dönmeyi başardı.

Kawa tutulduğu cezaevinin işkence merkezi haline getirildiğini belirterek, "Türk istihbaratına bağlı çeteler burada gençleri öldürüyordu" dedi.

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It