İran'ın 2 gün önce idam ettiği Ramîn'in annesi Ramîn'in cenazesini gördükten sonra Tahran sokaklarında yaktığı ağıtla yürekleri parçaladı.

Ramîn Husen Penahî'nin cenzesi ailesine verilmedi. Oğlunun cansı bedenini sonkez göre Amîne ana, kızı ile birlikte Tahran sokaklarında yaktığı ağıtla yürekleri dağladı. Ramîn'nin annesi ile ablasının yer aldığı videoda, üzüntülü anne ve ablanın yüzünü yara bere içinde bıraktığı görülüyor.

Ramîn'in acılı annesi "Oğlumu haksız yere idam ettiler. Oğlum suçsuz, İran hükümeti zorla öldürdü" şeklinde feryat ettiği görülüyor.

Anne sözlerini şöyle sürdürüyor: "Ramînim 20 gündür ekmek yememişti, asmayacaklarına inancım yüksekti. Yemek yemeye zorluyorlardı ki idam etsinler."

Ramîn'in annesi Ramîn'in idamını durdurmak için destek verenlere "Ramîn'in dosyaysını destekleyen tüm Kürtlere teşekkür ederim" ifadeleri ile teşekkür etti.

8 Eylül sabahı Kürt siyasi aktivist Ramîn Husen Penahî kamuoyunun tüm çağrılarına rağmen İran rejimi tarafından 9 yıldır tutuklu bulunan Zanyar ve Loqman Muradî kuzenlerle birlikte idam edildmişti.

İdam edilen 3 Kürt aktivistin cenazelerinin ise İran rejimi tarafından ailelerine verilmedi. İran hükümeti cezanezeleri kendilerinin defnedeceğini söylediği öğrenildi.

Ramîn'in annesi Amine'ye ise idam edilen oğlu Ramîn ve diğer idam edilen Murad ve Lokman Muradî'nin cenazesini görme izni çıktı.

Ramîn'in annesi" Hükümet cenazeleri teslim etmedi çünkü her 3'ünün bedeninde işkence izleri vardı" şeklinde tepkisini dile getirdi.

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It