Ortadoğu ülkelerinde gerçekleştirilen seçimlerin halkın iradesini yansıtmadığını ve prosedür gereği yapıldığını belirten Kürdistan Barış Partisi Eş başkanı Talal Mihemed, iktidarların bu seçimleri egemenliklerini güçlendirmek için kullandıklarını söyledi.
13 Mayıs 2018, Pazar - 07:47

MÛRADA KENDA-NÛRÎ OMAR / QAMIŞLO

Kürdistan Barış Partisi Eş başkanı Talal Mihemed, Lübnan, Türkiye, Irak ve Güney Kürdistan seçimlerine ilişkin ANHA'ya değerlendirmelerde bulundu.

Ortadoğu'nun çok şiddetli çatışmalar ve siyasi gerginlikler yaşadığını hatırlatan Mihemed, "Ortadoğu ülkelerindeki iktidarlar bölgede yeni dengelerin oluştuğu ve yeni siyasi haritaların belirlendiği bu çatışmalı süreçte seçime giderek egemenliklerini güçlendirmek istiyor. Olağanüstü hal ve halklara saldırıların olduğu bir süreçte gerçekleştirilen seçimler, hukuksuzdur ve demokratik değildir. Şekli olan bu seçimler kesinlikle halk iradesini yansıtmamaktadır" dedi.

'Seçimler ile egemenlik güçlendirilmek isteniliyor'

Türkiye'de Olağanüstü Hal (OHAL) koşullarında gidilen seçimlere dikkat çeken Mihemed, Ülkede demokrasiyi savunan herkesin cezaevlerine atıldığını, Bunun da Türkiye'de demokratik bir sistemin olmamasının sonucu olduğunu, Erdoğan bu anti demokratik sistem ve ortamda 24 Haziran ile egemenliğini daha fazla güçlendirmeyi hedeflediğini, kaydetti.

'Egemenlerin sistemi demokrasi ile yıkılır'

Türkiye'nin ekonomik krizden geçtiğini belirten Mihemed, iktidarın anti demokratik uygulama ve siyasetinin devam etmesi halinde ekonomik ve toplumsal kriz daha fazla derinleşeceğine işaret ederek, "Sadece demokratik bir yaşamın inşa edilmesi halinde sorunların önüne geçilebilinir. Demokrasi egemenlerin sistemini yerle bir edecektir" ifadelerini kullandı.

'Türkiye'deki sorunlar seçimle giderilemez'

Erdoğan'ın Efrîn'de büyük bir yenilgi aldığını ve bu yenilgisinin üstünü örtebilmek için de erken seçime sarıldığına dikkat çeken Mihemed, "Erdoğan ve ortakları yaşadıkları sorunlardan kaçmak için her zamanki gibi Kürt halkına saldırdı. Efrîn'de, Güney Kürdistan'da barbarca saldırılar gerçekleştirdi. Ama Türkiye'deki sorunlar hiçbir şekilde seçimle çözülebilecek küçük çaplı sorunlar değildir" dedi.

Lübnan seçimleri

Suriye'deki savaşın komşu ülkelerdeki gelişmeleri de etkilediğini söyleyen Mihemed, Lübnan'daki seçimlerde Suriye'nin etkisi kadar İran'ın da parmağı da olduğuna işaret etti. Lübnan'daki seçim sonuçlarının birçok anlaşmazlığı beraberinde getireceğine işaret eden mıhemed, "Bu seçimlerde halk iradesi ortaya çıkmadığı için de demokrasi de getirmeyecektir" şeklinde konuştu.

Irak ve Güney Kürdistan'daki seçimlerin demokratik olmayan koşullarda gerçekleştirildiğini belirten Mihemed, "Egemenler Şia kesimin güçlenmesini istiyor ve bölgedeki gerilimi bu şekilde yükseltmeyi planlıyor. Erdoğan'da Irak ve Güney Kürdistan'daki seçimler de demokrasinin gelişmemesi için elinden geleni yapıyor" dedi.

Adı geçen tüm ülkelerde büyük bir krizin yaşandığına dikkat çeken Mihemed, "Bu bölgelerdeki Kürt sorunu çözülmedikçe krizlerde aşılmayacaktır" dedi.

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It