Kürt sanatçı Azad Bedran ile Rus sanatçı Svetlana "Leyla" isimli şarkı klibi ile 43 gündür açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in eylemine dikkat çekti.

Kürt sanatçı Azad Bedran ile Rus sanatçı Svetlana'nın "Leyla" isimli şarkı ile, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin son bulması amacıyla süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlayan DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'e destek verdi. Leyla Güven için sözleri yazılan şarkının müziği de Rusya Halk Müziği'ne ait. Şarkının klibi Rusya'da çekildi.

'KLİBİMİZ BİR ÇAĞRIDIR'

Sanatçı Bedran, bir program için Rusya'ya gittiğini belirterek, 43 gündür açlık grevinde olan Güven'in durumunu sanatçı Stevlana'ya anlatması üzerine kendisine ciddi bir etki yaptığını ifade etti. Daha sonra Stevlana ile karar alıp şarkının telefon üzerinde klibini yaptıklarını söyleyen Bedran, "Biz de sanatçılar olarak bir halkın iradesi ve toplumun tüm kesimlerini kapsayan bir kurum eşbaşkanın çığlığını duyurabilmek için bu klipi yaptık. Başta Sayın Leyla Güven olmak üzere tüm tutuklulara dayanışma amaçlıdır. Herkesi açlık grevi eylemlerine sahiplenmeye çağırıyoruz. Aynı zamanda klipimiz topluma bir sahiplenme çağrısıdır" dedi.

İlyas Yücel'in yazdığı şarkının sözleri şöyle:

"LEYLA
Ji dozê re tu awaz û lîrî
Li ser histûyê neyar tu şûrî
Te pişta xwe da roja niştîmanî
Te nîşanda jin jiyan û azadî

Leyla alê hilde Leyla
Leyla dozê hilde Leyla
Leyla like an ocean leyla
Leyla be solution leyla

Hêviyê li milên zaroka barke
Zor û zextê li zîndana bi darke
Tu sirûda şoreşa meyî
Ramanê xwe bi mera hevalke"

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It