Türk devletinin Kürdistan'ın her kesiminde işgal saldırılarına dikkat çeken Suriye Kürt Demokratik Roj Partisi Genel Sekreteri Kovan Keno, tüm Kürt parti ve oluşumlarına işgal planlarına karşı Ulusal Kongreyi yapma çağrısı yaptı.
31 Mayıs 2018, Perşembe - 09:01
2

RÊNAS REMO – KADAR ÎBARAHÎM / QAMIŞLO

Suriye Kürt Demokratik Roj Partisi Genel Sekreteri Kovan Keno, Türk devletinin Kürdistan'a yönelik işgal saldırılarına ilişkin ANHA'ya değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin Kürtlere ve Kürdistan'a komşu ya da kardeş gözüyle bakmadığını belirten Keno, Türkiye'nin Kürdistan'ın farklı merkezlerini işgal etmeyi planladığını vurguladı.

Türk devletinin Kürt halkının her kazanımının ardından komplo ve saldırılara başladığını belirten Keno, "Seyit Rıza'dan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik geliştirilen 15 Şubat komplosuna, Efrîn işgalinden Güney Kürdistan'a yönelik saldırılara kadar bu hep böyle olmuştur" dedi.

Şengal'de Êzidîlere yönelik saldırılara dikkat çeken Keno, "Kürt parti ve oluşumlar Êzidîlere yönelik saldırının gerçekleştiği dönem ulusal birliğini sağlamalıydı. Çünkü bu saldırılar ile birlikte Kürt halkının birlik olmadığı ve her zaman istenildiği vakit öldürülebilineceği tüm dünyaya duyurulmuş oldu" dedi.

Türkiye'nin herhangi bir Kürt parti ya da oluşumunu değil tüm Kürtleri düşman olarak gördüğünü ve yok etmek istediğini belirten Keno, tüm Kürt parti ve oluşumlara işgal saldırılara karşı bir an önce Ulusal Kongreyi kurma çağrısında bulundu.

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It