Türkiye'nin Suriye politikasını çete gruplarının kazanmasına göre planladığını ancak şimdi ise varlığını koruyabilmek için birçok taviz verdiğini belirten TEV-DEM üyesi Şemsedîn Mele Îbrahîm, Idlib'teki mevcut gelişmelere bakıldığında tek kaybeden ülkenin Türkiye olacağını vurguladı.

ŞEVÎN HESEN / HESEKÊ

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Hesekê Üyesi Şemsedîn Mele Îbrahîm, Türkiye'nin Kürtlerin kazanımlarını yok edebilmek için önceden destek verdiği çeteler ile savaşmaya mecbur kaldığını vurguladı.

Rusya'nın Türk devleti eliyle bölgedeki menfaatlerini koruduğunu belirten Mele Îbrahîm, "Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürtlerin meşru haklarına ulaşmasını engelleyebilmek için tüm imkanlarını seferber etmiş durumda. Erdoğan, özellikle Kuzey Suriye'deki demokratik sistemi yok edebilmek için her türlü tavizi vererek ittifak ve saldırılar gerçekleştiriyor" dedi.

'Türkiye'nin hayalleri gerçekleşmeyecek'

Osmanlı devletini yeniden yeşertmek isteyen Erdoğan'ın Kuzey Suriye, Kerkük ve Musul'u işgal altında tutmayı planladığına dikkat çeken Mele Îbrahîm, "Osmanlı hayalciliği İran'ın bölgedeki politikalarına da ters. Çünkü İran da Ortadoğu'daki hakimiyetini artırmak istiyor. İran Ortadoğu'daki hakimiyetini artırma politikaları çerçevesinde Suriye rejimini de koruyor. Rusya'da dünya gücü olabilmek için Ortadoğu'daki politikalarına Suriye'den başlamış durumda" değerlendirmelerinde bulundu.

'Idlib'te tek kaybeden Türkiye olacak'

Suriye rejimi, Rusya, Türkiye ve İran arasındaki anlaşmaları dönemsel menfaatler üzerine kurulu ittifaklar olarak nitelendiren Mele Îbrahîm, "Herkesin gözü Idlib'te. Suriye rejimi Rusya ve İran'ın da desteğiyle bölgeyi tekrardan kontrol etmek istiyor. Bu gelişmeler ışığında tek kaybeden, çete gruplarının kazanacağını sanan ve tüm planlarını bu çerçevede gerçekleştiren Türkiye olacaktır" vurgusu yaptı.

'Varlığını koruyabilmek için tavizler veriyor'

Türk devletinin desteklediği çeteleri koruyabilmek için daha önce Halep ve Doğu Guta'yı sattığını hatırlatan Mele Îbrahîm, Türkiye'nin Idlib'teki çetelerini koruyabilmek için de birçok taviz verdiğini söyledi.

Türk devletinin uzun bir dönem boyunca desteklediği Cebhet El-Nusra çetelerini terör listesine almak zorunda kaldığını hatırlatan Mele Îbrahîm, "Türk devleti bölgedeki El-Nusra çetelerini Halep ve Doğu Guta'da olduğu gibi artık ikna edemeyince Suriye rejimi, İran ve Rusya ile birlikte bu çetelerin yok edilmesi için savaşmak zorunda kaldı" dedi.

Mele Îbrahim, bölgedeki tüm gelişmeler ve kirli ittifakların savaşı derinleştirdiğini ve Kuzey Suriye'deki demokratik sistemin savaşın tek çözüm yolu olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı.

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It