Astana ve Soçi görüşmelerinde İdlib'in rejim güçlerine teslim edilmesi kararı alındığını ve Türkiye'nin de kentteki çeteleri bu konuya "razı" edeceğini belirten Ceyş El Suwar Sözcüsü Dilşêr Idlibî, kentin göstermelik çatışmaların ardından rejim güçlerine teslim edileceğini vurguladı.

ŞEHBA /CAFER CAFO

Ceyş El Suwar Basın Bürosu Sözcüsü Dilşêr İdlibî, İdlib'deki gelişmelere ilişkin ANHA'nın sorularını yanıtladı. İdlibî, bölgedeki göstermelik çatışmaların ardından kentin Suriye rejim güçlerine teslim edileceğini vurguladı.

*Suriye rejim güçlerinin İdlib'e girişi nasıl olacak?

Suriye rejim güçleri, ülkedeki Türk devletine bağlı çete gruplarının işgali altındaki diğer bölgelere girdiği gibi İdlib'e de girecek. Bunun kararı Astana ve Soçi görüşmelerinde alındı. Kentte göstermelik çatışmalar yaşanacak ve ardından rejim güçleri kente girecek.

Ülkedeki çete gruplarının doluştuğu İdlib'in rejim güçlerine teslim edilmesi şüphesiz farklı bir yöntem olacak.

*Türk devletinin İdlib'deki çete gruplarına yaklaşımı neden değişti? Türk devletinin sonuna kadar destek verdiği çetelerin varlığını bir tehdit olarak ilan etmesini neye yormak gerekir?

Türk devletinin buradaki çete gruplarına yaklaşımı değişmedi. Türk devleti, Astana'da varılan anlaşma ve Rusya'nın tutumu nedeniyle bu çete gruplarına olan yaklaşımı bir nebze de olsa değiştirmek zorunda kaldı. İdlib'de kalmakta ısrar eden terörist gruplar ile çatışılacak.

Yapılan anlaşmaya göre; İdlib'de rejim güçleri ve çete grupları arasındaki anlaşmalar Rusya ve Türkiye tarafından sağlanacak. Yine sınır bölgesindeki hatlar rejim güçlerine teslim edilecek.

*İdlib'e yönelik hamlenin ne zaman ve nereden başlaması bekleniyor?

İşgalci Türk ordusu halen İdlib'de bulunuyor. Bu yüzden de hamlenin 2019 yılından önce başlamayacağı belirtiliyor. İdlib'in 3 aşama halinde rejime teslim edilmesi bekleniliyor. İlk etapta Halep ve Şam yolu rejime teslim edilecek. İkinci adım olarak ise Halep ve Lazkiye arasındaki yolun rejime teslim edilmesi bekleniliyor. Rejim güçleri bu iki aşamadan sonra İdlib kent merkezine girecek.

Bu anlaşma ve hamlelerde Rusya ve Türkiye'yi bölgede koruyabilmek için yapılıyor.

İdlib'in akıbeti ne olacak?

İdlib'deki çete grup ve tabuları sayesinde kentin akıbeti de rejimin istediği gibi olacak. Bu da Türkiye'nin kentteki çete grupları üzerinde tahakkümü sayesinde olacak.

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It