Hesen Koçer: İdlib'de iki ihtimal var

İdlib'e dair iki ihtimalin olduğunu belirten TEV-DEM yöneticisi Hesen Koçer, ya Rusya ile Türkiye arasında uzlaşma sonucu çetelerin Efrin ve Bab'a götürüleceği ya da İdlib'de uzun süreli bir savaşın olacağını söyledi.

SOLÎN REŞÎD / ŞEHBA

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) yöneticilerinden Hesen Koçer, Suriye'deki son gelişmelere ilişkin ANHA'ya değerlendirmelerde bulundu.

'Çeteler Türk devletinin siyasetine göre hareket ediyor'

Rusya'nın Suriye'deki planlarına dikkat çeken Koçer, "Rusya'nın planı çete gruplarını bir yerde toplayarak onları yok etmek. Bu temelde de çete gruplarını İdlib'de topladı" dedi.

İdlib'deki çete gruplarının Deraa'daki gibi bir uzlaşma sonucu teslim olacağını belirten Koçer, "İdlib'deki silahlı gruplar bir uzlaşma sonucu teslim olacak. Önce Deraa, Şam ve Halep'te teslim olmuşlardı ve Türk devletinin siyasetine göre hareket ediyorlar. Bu da Astana'nın anlamını yitirdiğini ve İdlib'de sona ereceğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Türk devletinin Suriye krizinin başından beri üstlendiği pozisyona değinen Koçer, Türk devletinin krizi derinleştirmek ve demokrasi projelerini engellemek istediğini, başından beri El Nusra'dan DAİŞ'e çete gruplarını desteklediğini ifade etti.

'Türkiye kamuoyunu kandırmaya çalışıyor'

Türk devletinin çetelerle ilişkileri konusunda kamuoyunu kandırmaya çalıştığını belirten Koçer, "Türkiye kamuoyunu kandırmak ve terör karşıtı imiş gibi göstermek için Heyet Tehrir El Şam'ı terör listesine aldı. Türkiye'nin teslim olun talimatını kabul etmeyen çete grubu kalmadı, eğer kalmış olsaydı Türkiye'nin tutumu farklı olurdu" dedi.

'İdlib'de iki ihtimal var'

İdlib'in kolay bir şekilde çözülemeyeceğini belirten Koçer, iki ihtimal olduğunu dile getirdi. İhtimallerden birinin Rusya ile çete gruplarını teslim olmaları yönünde ikna edecek Türkiye arasında bir uzlaşma olduğunu söyleyen Koçer, çetelerin Efrin ve Bab'da toplanıp Bab'daki çetelerle Minbic projesini desteklemeye ve Efrin'deki çetelerle de Efrin'i özgürleştirme hamlesini engellemeye çalışacağını ifade etti.

Koçer ikinci ihtimalin de uzun süreli bir savaş olacağını ve İdlib'deki çetelerin uzun süredir askeri hazırlık yaptığını ve kimyasal silah tartışmalarının da olduğu katliam ihtimalinin de gerçekleşebileceğini dile getirdi.

'Efrin halkı Efrin'i özgürleştirmekte kararlı'

Şehba'da kalan Efirn halkının durumuna ilişkin ise Hesen Koçer, halkın her alanda örgütlendiğini ve Efrin'i özgürleştirmekte kararlı olduklarını söyledi.

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It