Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusif, Efrin'deki katliamlardan Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi'nin sorumlu olduğunu söyledi.

ANHA'ya konuşan Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusif, BM Güvenlik Konseyi üyelerinin işgalci Türk devletinin Efrin'deki katliamlarını görmezden geldiğini belirterek, "Efrin'e saldırılar 53'üncü gününde. Sözde Suriye'nin durumunu tartışmak üzere toplanan Güvenlik Konseyi üyeleri, Efrin'de gerçekleşen 6 sivil katliamında onlarca çocuk katledilmesine ve hala enkaz altında cenazeler olduğu için sayıları tam olarak sayıları tespit edilemeyen ölümler yaşanmasına rağmen Efrin'den söz etmediler" dedi.

Hediye Yusif, 500 binden fazla kişinin Efrin kent merkezinde yaşadığını ve Türk devletinin merkezdeki sivillere karşı soykırım operasyonu gerçekleştirdiğini söyledi.

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Hediye Yusif, uluslararası kurum ve kuruluşların Efrin'deki katliamları görmezden geldiğini ifade ederek, "Türk devletinin Efrin'e saldırılarına karşı sessiz kalan tüm devletler, sivillerin öldürülmesinde Türk hükümetine ortaktırlar. Amaçları sadece kendi çıkarlarını korumaktır" şeklinde konuştu.

'Saldırılar DAIŞ'i bölgede yeniden canlandıracak'

Uluslararası güçlerin Türk devletinin Efrin'e saldırılarının teröre karşı mücadeleyi engellediği açıklamalarını da utanç verici olarak tanımlayan Yusif, "Efrin'in çocukları teröre karşı savaşıyor. Türk devletinin saldırıları sadece DAIŞ'e karşı mücadeleyi durdurmaya sebep olmuyor, DAIŞ'in bölgede canlanmasına da sebep olacak" dedi.

'Katliamlardan BMGK ve AK sorumludur'

Hediye Yusif, Efrin'in Suriye'nin bir parçası olduğunu ve tüm bileşenleriyle direndiğini kaydetti ve halkın uğrayacağı katliamlardan BM Güvenlik Konseyi ve Avrupa Konseyi'nin sorumlu olduğunu söyledi.

Hediye Yusif, uluslararası güçlerin sessizliğinin bölgede durumu daha da kötüye sürüklediğini belirterek, Türk devletinin çeteleri bölgeye yerleştirdiğini söyledi.

ANHA / EKREM BEREKAT – ROJ MÛSA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It