Efrîn'deki bombalı saldırının MİT eliyle gerçekleştirildiğini söyleyen Hediya Yûsif, saldırılarla Efrîn halkının zorunlu göçe tabi tutulmasının hedeflendiğini söyledi.

Türk devleti ve ona bağlı çete gruplarının işgali altında bulunan Efrîn'de, 28 Nisan günü bomba yüklü bir tankerle gerçekleştirilen bombalı saldırıda bir grup çete üyesi ve çok sayıda sivil öldürüldü. Türk devletinin işgal ettiği alanlarda halkı korkutarak zorunlu göçe tabi tutmak için sık sık başvurduğu bombalı saldırılar, çete grupları arasında talan ettikleri mallar üzerinde yaşanan anlaşmazlıklarla iyice arttı.

'SALDIRININ ARKASINDA MİT VAR'

Efrîn'deki terör saldırısına ilişkin ANHA'ya konuşan Kongreya Star Koordinasyonu Üyesi Hediya Yûsif, patlamanın Türk istihbaratı MİT tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Türk devletinin Efrîn'i işgal ettiği günden bu yana kent sakinlerine yönelik insanlık dışı saldırılarda bulunduğuna dikkat çeken Hediya, "Her gün siviller kaçırılıyor ya da katlediliyor. Bu saldırılar ve insanlık dışı uygulamalarla kent halkını zorunlu göçe tabi tutulmak isteniliyor" diye konuştu. Hediya, işgal alanlarında yaşanan tüm saldırılardan Türk devletinin sorumlu olduğunu vurguladı.

'EFRÎN HALKININ GÖÇ ETTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR'

Patlamada yakınlarını kaybeden ailelere başsağlığı dileklerinde bulunan Hediya Yûsif, saldırının amacına ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu: "MİT eliyle gerçekleştirilen bu saldırının birçok amacı var. Kimi çete gruplarının tasfiye edilmesinin yanı sıra Efrîn'in gerçek sahiplerinin göç ettirilmesi amaçlanıyor. Türk devleti patlamadan hemen birkaç dakika sonra YPG'yi suçlamaya başladı. Türk devleti, patlamadan haberdar olmasa, kurgu bir şekilde hemen YPG'yi suçlayamazdı."

Türk devletine bağlı çete grupları arasında derin anlaşmazlıkların bulunduğunu ifade eden Hediya, "Birçok çete üyesi Libya ve Yemen'e gönderilirken, birçok çete üyesinin de maaşları kesildi. Tüm bunlar çete grupları ile Türk devleti arasında anlaşmazlık yaratırken, çete grupları arasında da talan ettikleri malların paylaşımı üzerinden derin anlaşmazlıklar baş göstermeye başladı" diye konuştu.

'ÇÖZÜM İÇİN TÜRK DEVLETİNİN İŞGALİNİN ÖNÜ ALINMALI'

Efrîn'deki patlamayı insanlık dışı bir terör saldırısı olarak niteleyen Hediya Yûsif, "Birkaç ay önce Til Rifat ilçesinde çocukların katledildiği saldırıyı unutmadık. Uluslararası güç ve insan hakları kurumları, Türk devletinin işgal ve saldırılarına karşı harekete geçmezse aynı saldırılar tekrarlanacaktır. Suriye'de istikrar ve kalıcı çözüm için Türk devletinin işgali sona erdirilmeli" dedi. Türk devletinin Til Rifat ilçesini tehdit etmeye başladığına dikkat çeken Hediya, "Til Rifat'ta kent sakinlerinin yanı sıra Efrîn'den göç eden 25 bin kişi de yaşıyor. Bu tehdit ve bombalı saldırılarla halkı bir kez daha göçe tabi tutmak istiyorlar. Uluslararası güçlerin sorumluluklarını yerine getirmemesi halinde halk tekrardan Türkiye'nin vahşi saldırılarıyla karşı karşıya kalacaktır" ifadelerini kullandı.

'TEK YOL DİRENİŞ'

Türk devleti ve çetelerinin mevcut işgal politikalarını asla kabul etmeyeceklerini vurgulayan Hediya, "Kalıcı çözüm ve özgürlük için tek yol işgale karşı direniştir" dedi.

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It