Efrin ile dayanışmak amacıyla kente gelen Güney Kürdistan Parlamentosu heyeti, Efrin zaferinin dört parça Kürdistan'ın zaferi olacağını belirterek, "Rojava ve Kuzey Suriye'ye destek görevimizdir" dedi.

İşgalci Türk devleti ve bağlı terör gruplarının saldırıları altındaki Efrin ile dayanışmak amacıyla kente gelen Güney Kürdistan Parlamentosu parlamenterlerinden oluşan heyet basın açıklaması yaptı. Demokratik Özerklik Yönetim binası önünde gerçekleştirilen açıklamaya Özerk Yönetim eş başkanları Hêvi Mıstefa ve Osman Şêx İsa, PYD Eşbaşkanı Eyşe Hıso, Yasama Meclisi Eşbaşkanı Mıhemed Seid Yûsıf, Efrin Kantonu Meclis Eşbaşkanı Mistefa Hesen, TEV-DEM Eşbaşkanı Daliya Henan ve onlarca basın mensubu katıldı.

'Efrin halkı yalnız değil'

Açıklamada ilk olarak konuşan Özerk Yönetim Eşbaşkanı Hêvi Mıstefa, Efrin'in devam eden saldırılara karşı tarihi bir direniş sergilediğini belirterek, "Güney Kürdistan Parlamentosunun ziyareti tüm dünyaya Efrin halkının yalnız olmadığını göstermiştir" dedi.

'Zafer dört parça Kürdistan'ın zaferi olacak'

Daha sonra konuşan heyette yer alan parlamenterler, Efrinli yurttaşların direnişlerinin düşmanların tüm tekniklerinden daha güçlü olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini belirterek, Efrin zaferinin dört parça Kürdistan'ın zaferi olduğunu vurguladı. Kürt taraflarının birliğine en fazla ihtiyacın duyulduğu bir dönemden geçildiğini belirten heyet üyeleri, Güney Kürdistan parlamentosunun gerekli tüm yardımları yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

'Destek görevimizdir'

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan heyet üyeleri, şu anlık desteklerinin manevi ve siyasi boyutta kaldığını ancak tüm güçleri ile Efrin'e yönelik ambargonun kaldırılması için girişimlerde bulunduklarını ve uluslararası güçlere Türkiye'nin saldırılarına karşı tutum almaları yönünde çalışma içerisinde olduklarını belirtti. Türkiye'nin Hewler Büyükelçisi'nin parlamentoya yönelik tehditlerine de değinen heyet üyeleri, parlamentonun Güney Kürdistan'da yaşayan bütün halkları temsil ettiğini ve kanunları çerçevesinde hareket ettiğini belirterek, Rojava ve Kuzey Suriye'ye destek vermenin görevleri olduğunu belirtti.

NARİN EMİN – FİDAN EBDULLAH / ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It