Şair Ferhad Merdê, Zinê Wertê'de yaşananlara ilişkin "Kürtlere yönelik uygulanan komploların hedefi tek bir parti veya kişi değildir. Düşman, bir parti şahsında bütün Kürtleri parçalamayı ve yok etmeyi planlıyor" dedi.

Kürt Şair Ferhad Merdê, Güney Kürdistan'ın Zînî Wertê bölgesindeki saldırı ve yaşanan son gelişmelere ilişkin ANHA'ya konuştu. Ferhad Merdê, yaşananların Kürt düşmanlarının oyunu olduğunu belirtti. Kürtler arasında kardeş savaşının başlatılmak istendiğinin altını çizen Merdê, "Kürtlerin birbirini öldürmesini istiyorlar. Kürtler son yıllarda önemli kazanımlar elde etti. Kürt düşmanları bu kazanımları yok etmek istiyor" dedi.

'TÜRK DEVLETİ KÜRTLERİN BİRLİĞİNDEN KORKUYOR'

Kürtlerin ulusal birlik talebi olduğunu hatırlatan Merdê, "Türk devleti var olduğundan bu yana Kürtlerin bir araya gelmesinden korkuyor. Sadece Kürdistan'da değil dünyanın herhangi bir yerinde Kürtler bir araya gelse Türk devleti bundan rahatsız olur. Kürt ulusal birliği taleplerinin olduğu bu dönemde yine Kürtleri birbirinden uzaklaştırmak için oyunlar oynuyor" şeklinde konuştu.

'BİRLİKTE VARIZ'

Kürtlere yönelik bir komplonun devrede olduğunu belirten Merdê, komplonun amacının tek bir parti veya kişi olmadığının altını çizdi. Bir parti şahsında tüm Kürtlerin parçalanmak istendiğini vurgulayan Merdê, "Biz birlikte varız. Birlikte hareket etmeliyiz. Tarihten ders çıkarmalıyız. Tarihin tekerrür etmesine izin vermeyelim" diye konuştu.

Son olarak tüm çevrelere duyarlı olma çağırısı yapan Merdê, "Hassas bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte Kürtler birbirine sırt dönemez. Ne olursa olsun birbirimizin kardeşi olduğumuzu unutmayalım. Aramızdaki tüm çelişkileri bir kenara bırakalım. Düşmanı kendimize güldürmeyelim" dileklerinde bulundu.

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It