DAİŞ çetelerinin kendilerini sürekli dövdüğünü söyleyen Êzidî çocuk Mîlad Yusif, birçok Êzidî çocuğa 'cihat' adı altında canlı bomba eğitimi gördüklerini ve savaşa gönderildiklerini söyledi.

ŞEVÎN HESEN / HESEKÊ

QSD savaşçılarının Baxoz'u çembere almasıyla birlikte aralarında Şengal'den kaçırılan çok sayıda Êzidî kadın ve çocukların da bulunduğu binlerce sivil DAİŞ çetelerinden kurtarıldı.

Baxoz'dan kurtarılanlar arasında yer alan Şengalli çocuk Mîlad Hisên Xelef (13), DAİŞ'in Şengal'e yönelik soykırım saldırılarının ikinci gününde arkadaşlarıyla birlikte kaçırılır. Mîlad, Şengal'den kaçırıldıktan çetelerin kendisini Tilafer'e götürdüğünü ve zindana kapadığını söylüyor.

Mîlad, o dönem yaşadıkları şu sözlerle anlatıyor: "Zindanda 21 Êzidî çocuk beraberdik. Çeteler her gün bizi dövüyordu. Bize zorla Kur'an okutturuyorlardı. Okumayı reddedeni ya da iyi okuyamayanı ise vahşice dövüyorlardı."

Zindandan sonra başka bir yere götürüldüğünü kaydeden Mîlad, kaçma girişimde bulunduklarını ancak bölge hakkında bilgi sahibi olmadıkları için kaçamadıklarına söyledi. Mîlad, çetelerle birçok yere gittiklerini, son olarak da Baxoz'da bir zindana kapatıldığını dile getirdi.

Baxoz'da çıkışını anlatan Mîlad, çetelerin yemek dağıtımı için zindan kapısını açtığı anda iki arkadaşıyla beraber kaçtığını ve QSD savaşçılarının kurtardığı alanlara ulaştığını söylüyor.

Çetelerin çocukları kirli yöntemlerini nasıl dayattığını ise, "Çeteler, çocukları intihar eylemleri için eğitiyordu. Bazı çocuklara intihar eylemi yaptırdılar" sözleriyle anlatan Mîlad, 14 yaşını dolduran çocukların sözde 'cihat' için savaştırıldığını da söyledi.

'Şengal'e dönmek istiyorum'

Êzidî çocuk Mîlad Yusif şimdi Hol Kampı'nda. Mîlad eve dönme isteğini ise şu sözlerle dile getiriyor: "Şengal'e dönmek istiyorum. Annemi ve babamı çok özledim. Onlara kavuşmak istiyorum."

QSD'nin çetelerden kurtardığı Êzidî kadın ve çocuklar, Cizre Bölgesi Êzidî Evi Meclisi'ne gönderildi. Êzidî Evi Meclisi de kurtarılanların Şengal'e gönderilmesi için çalışma yürütüyor.

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It