MSD Eşbaşkanı Emîne Umer, DAİŞ'ın yok edilmesinin üç aşamayla mümkün olacağına dikkat çekti. Siyasi çözümün DAİŞ'in yok edilmesiyle mümkün olacağını da vurgulayan Emîne, Özerk Yönetim'in çözümün bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Askeri anlamda DAİŞ'in tamamen yok edilmesinin aktarılmasına az bir zaman kaldı. Konuya ilişkin ANHA'ya konuşan Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı Emîne Umer DAİŞ'in coğrafi olarak bitirilmesinin Suriye'de siyasi çözüme yapacağı etkiye ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

DAİŞ'in tamamen yok edilmesinin üç aşamada gelişeceğine dikkat çeken ve bu aşamaları DAİŞ'in coğrafi alanlarının ve askeri varlığının bitirilmesi olarak sıralayan Emîne Umer, şöyle devam etti: "Bir diğer aşama ise DAİŞ'ın bölgedeki gizli hücrelerinin yok edilmesi. Bu da uluslararası güçlerin desteğini gerektiriyor. Çünkü çetelerin hücre yapıları, askeri yapılarından çok daha tehlikeli."

Bu aşamalardan sonra DAİŞ'in zihniyet anlamında da bölgede yok edilmesi gerektiğini, bunun da eğitimle mümkün olabileceğini kaydeden Emîne Umer, bilinçlendirme çalışması yapacak sivil kurumlara ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

DAİŞ'in bitirilmesinin Suriye'de siyasi çözüme etkisine ilişkin ise Emîne Umer, siyasi süreç ve çözümün DAİŞ'in askeri anlamda bitirilmesine bağlı olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti: "Suriye'ye mevcut durumuna müdahil ülkeler, siyasi süreci DAİŞ'in bitirilmesine bağlıyor. Ancak DAİŞ tamamen bitirilmediği için siyasi çözüm süreci başladı diyemeyiz."

Astana ve Soçi benzeri Suriye konulu zirvelerin herhangi bir çözümü beraberinde getirmediğine de dikkat çeken Emîne Umer, şöyle devam etti: "Devletler arasında çelişkiler var. Her bir tarafın kendisine ait görüş ve çizgisi var. Siyasi sürece ilişkin devletler arasında henüz bir anlaşma yok. Ayrıca anayasa komitesinin oluşmasına ilişkin de henüz bir anlaşma sağlanmış değil."

Emîne Umer, Demokratik Suriye Meclisi (MSD) ve Özerk Yönetim'in, Suriye krizinin çözümünün bir parçası olduğunu belirterek, "Siyasi sürecin tümünde yer almamız gerekiyor. Özellikle de bu yıl oluşacak anayasa komitesinde temsilcilerimizin de yer alması lazım" dedi.

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It