Yorumlar   

süleyman
0 #3 süleyman 16-09-2018 17:16
Sn. Abit Gürses, geçte olsa haklı ve temel bir konuya değinmişsiniz. Çok haklı olamanıza rağmen aceleyle ve yeni keşfedilmiş gibi bir yazı kalaeme almışsınız bana göre.
Dil temel İNSAN HAKLARINDAN biridir. Kürtlerin ve Kürt örgütlülüklerin öncelikle bu konuda gereken MEŞRU mücadelelerini vermeleri ve bunu kendi kimlikleriyle (İNSANİ varlıklarıyla) birlikte yasal bir zemine kavuşturmaları gerekirdi. Bu konuyu yasal bir zemine kavuşturmak için ilk olarak Eğitim-SEN el attı. Sendika 90 lı yılların başında tüzüğüne ANA dilde eğitimi aldı. Ancak yıllar sonra devletin ve Militaristlerin baskısıyla bu madde mahkemeye taşındı. Siyasi yapılar ve sendikadaki kürt üyeler (etkin üyelerin bir çoğu cezalandırıldığ ı için) geride kalanlar bu konuya duyarsız ve ilgisiz kaldıkları için sendika daha mahkemeye gitmeden, kongreye giderek ANA DİLDE eğitimi tüzükten çıkardı. Bu iş Öğretmen, aile ve siyasi yapıların ortaklaşa İNSANİ bir mücadeleyle olacak bir şeydir. Başarılar ve selamlar.
Alıntı | Yöneticiye raporla
R. Celik
0 #2 R. Celik 16-09-2018 11:28
Sayin Abit bey,

Destekliyorum, cok yerinde ve isabetli bir yorum yapmissiniz. Önerinize kaitliyor ve Size basarilar diliyorum.
Ama ve lakin,
Keske bu yazinizi, bir Roman gibi degilde, 2-3 bölüm halinde yayinlasaydiniz . Okuyucu, okurken, benzeri seyler tekrarlaniyor ve bikkinlik veriyor.
Böyle bir olusum olur ise, bende katilmak istiyorum.
Size saygilarimla...
Her bijit Kurd u Kurdistan....
Alıntı | Yöneticiye raporla
süleyman
+1 #1 süleyman 16-09-2018 10:04
"Kürtleri ilgilendiren dil, kimlik ve varlık talebi etrafında ortak bir milli mücadele platformu yaratamazlar mı?" Yaratamazlar, çünkü her bir siyasi yapının bir şekilde derin devletle ilişkisi var. yani kimi bilerek kimi bilmeyerek hırs, kin adına yola çıkarak sedece Kürt halkının değerlerini kullanıp tüketmekten başka bir şey yapmıyorlar.
Alıntı | Yöneticiye raporla
FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It