Yorumlar   

Lawikê Pasûrî
+3 #13 Lawikê Pasûrî 22-03-2017 00:44
Brêz Merdan
Çetin çekonun makalesine yaptığın yorumların gerçeği yansıtmadığını özellikle belirtmeliyim. Yazar'a haksızlık yapıyorsunuz. Yazıya duygusal yaklaştığınız için söylemediği şeylerle itham ediyorsunuz.
Makaledeki " (AKP) Israrla Irak'ın toprak bütünlüğüne vurgu yapması, dolaylı yoldan bağımsızlığa karşı bir duruş olarak okunabilir." cümlesiyle kendisiyle ilgili söyledikleriniz i boşa çıkardığını düşünüyorum.
KDP ya da herhangi bir partinin sömürgeci devletlerle olan ilişkilerini masaya yatırıp, somut verilere dayandırarak, gerekirse eleştirmek herkesin doğal hakkı.
Alıntı | Yöneticiye raporla
Lawikê Pasûrî
+3 #12 Lawikê Pasûrî 22-03-2017 00:41
Şimdi sana soracaklarım da benim doğal hakkım;
- PKK VE Türevlerinin, YNK, GORAN'ın sömürgeci devletlerle olan ilişkileri hangi anlamda KDP'ninkinden daha farklı ve daha pir û pak?
- Kürdistan'daki bu sınırsız zulmün sebebinin devletsizlik olduğunu düşünüyormusunuz?
-Sömürgeci Türk devletinin bu barbarca saldırılarına, PKK ve Türevleri'nin "KÜRDİSTAN'ı ÇÖP SEPETİNE ATTIK, "DEMOKRATİK CUMHURİYET", türü ucube söylemlerle karşı koyabilecekleri ni düşünüyor musunuz?
- Başkalarını "demokratikleşt irmek" için binlerce gencimizin katledilmesini, bodrumlarda diri diri yakılmalasını, milyonlarcasını nda metropollerde yok olmasını doğru buluyor musunuz?
Alıntı | Yöneticiye raporla
Lawikê Pasûrî
+3 #11 Lawikê Pasûrî 22-03-2017 00:40
Keşke, PKK VE Türevleri, ülkelerine dönmek isteyen Roj Peşmergelerine gösterdikleri hazımsızlığın onda birini Haşdi şabi katillerine ve Esad'ın askerlerine gösterebilseydi..

Temennim odur ki, Suriye'de savaş durduğunda, Rojava Kürdistan'ın da ,bir türlü örülemiyen ulusal birlikten dolayı, sömürgecilere yem olmayız ve "Demokratik cumhuriyet" biricik şiarımız olmaz..
Bi silavên germ
Bİ HÊVÎYA WELATEK AZAD, NEWROZ A GELÊ KÜRDÎSTAN Ê PÎROZ BE!
Alıntı | Yöneticiye raporla
Merdan
-3 #10 Merdan 18-03-2017 23:58
3

Peki bu saaten sonra daha hala Pdk'ni Roj peşmergelerini ayrı bir güç olarak Rojava'ya sokmaya çalışmasının anlamı nedir? Bu niyette en ufak bir yapıcılık var mıdır? Yani Rojava'da, Kdp'nin; var olan yönetimi yıkıp yana değiştirip, yeniden daha iyisini oluşturması mümkün müdür?
Lawikê Pasûrî arkadaş, ben, yakın zamanda Rojava'da bulundum. Ve inan bana Rojava'da aptallık derecesinde bir demokratik işleyiş var. Yani dünyanın başka hiçbir yerinde(İsviçre 'de de yaşadım. Orda bile.), savaşın sürdüğü bir süreçte bu kadar demokrasi olabileceğine inanmıyorum.
Tırşıkçılara bakmayın. Mesela G.Kürdistan'da veya dünyanın başka bir yerinde; oradaki yönetimi tanımadan siyasi parti temsilciliği kurulabilir mi? Oradaki yönetime danışmadan ve hatta oradaki yönetime rest çekerek, G.Kürdistan'da siyasi parti kurulmasına ve hatta silahlı güçlerle, G.Kürdistan'ın düşmanı bir devletle açıktan işbirliği yapılabilir mi?

Selamlar
Alıntı | Yöneticiye raporla
Merdan
-3 #9 Merdan 18-03-2017 23:34
2

Tam da bu süreçte Ç.Çeko, Kdp-akp ilişkisine öyle bir yorum getirmiş ki, sanki, bu ilişkiler sadece ekonomik, diplomatik ilişkilerdir ve dolayısıyla tamamen normaldir. Ç.Çekoya göre; Akp, T.c. içinde Kürtler lehine bir restorasyon yapmıştır ve bunun kalıcı bir devlet politikası olabilmesi için, Kdp, Akp tercihli bir politika izlemektedir. Ve bu da, anlaşılabilir bir durummuş.
Kürt hareketlerinin, devletlerle sadece ekonomik, diplomatik ilişkiler kurmasına tabiki bir diyeceğimiz olamaz. Ama Şengal ve Rojava bazında Kdp-Akp-T.c. ilişkilerinin hiç de bundan ibaret olmadığı açıktır. Ortada, aynı zamanda bir askeri işbirliği de vardır ve bu çok kirli bir işbirliğidir.
Mesela, Rojava'da evet Pyd ve diğer bazı hareketler arasında bir mücadele ve rekabet olmuştur ve neticede, Pyd idareyi eline almış; tam teşşeküllü bir yönetim ve ordu oluşturmuştur. Üstelik dünyanın da sempatisini kazanmıştır. Suriye'de belki de savaş, bitme aşamasına gelmiş durumda.
Alıntı | Yöneticiye raporla
Merdan
-5 #8 Merdan 18-03-2017 23:06
Brez Lawikê Pasûrî veya hevale heja:
Birçok şey gibi siyaset de bir bütün olarak analiz edilir. Şu anda Türk hükümet ve devleti bir tıkanma ve şişme aşamasında, tabiri caizse. Ve buna bağlı olarak; inanılması güç ve hatta çılgınca ataklarda bulunuyor.
Pkk ile savaşına ise, kendi ağzıyla belirttiğine göre en büyük müttefiki pdk. Münbic'e Roj Peşmergesi sokmaya çalışıldığı bizzat Peşmerge komutanlığı tarafında itiraf edildi. Tr. tarafından da eğitilen bu güçler; aynı amaçlarla Şengal'de konuşlandırılma k istendi ve çatışmalara yol açtı. Hatta aynı güçlerin rojava'ya saldırmaları planlanmış(Bilg i için: http://www.firatnews.com/kurdistan/kdp-basini-sengal-ve-rojava).
Alıntı | Yöneticiye raporla
Ibrahim
-2 #7 Ibrahim 17-03-2017 22:15
Pdk nin tc ile olan iliskisi sunni kardesliginden ibarettir. Is-itle bile anlasabilen pdkyi aklayip paklamak is-iti onaylamaktir. Benim dinim yok her dine ve mezhebe ayni uzakliktayim ( yakinlikta degil) ama sunni islam ise dunyadaki en bagnaz dini mezheptir. Musluman dunyasina bile en buyuk zarari veren sunni selefilik ve bunu referans alan kardesligin ne Kurdistana ne islama nede dunyaya faydasi olur!!
Alıntı | Yöneticiye raporla
Lawikê Pasûrî
-1 #6 Lawikê Pasûrî 14-03-2017 23:10
NOT: Bu yorumum, Kürdistan-Post. eu sitesine 5 defa gönderildi. Fakat yayınlanmadı. Niye yayınlamadıklar ını da belirtmediler.

Sayin Merdan,
Ç Çeko'nun makalesini tekrar okudum, yorumunuzu okuduktan sonra. Yorumunuzda dikkatimi çeken bir kaç nokta oldu.
-yazar'ın makalesin de  "KDP'yi aklama"  iddianız anlaşılır değil.. açıklayabilir misiniz?
-PDK'nin Türkiye ilişkisini eleştirirken, PDK'ye ilişkilerini sürdürmesini önerebileceğini z başka bir sömürgeci devlet mi var yoksa? Mesela İran,Irak yada A Öcalan'ın birzamanlar Kürdistanlılara yutturduğu stratejik dost devlet, Suriye.. 
-İşine geldiğin de temcit pilavı gibi önümüze sürdüğü  "Ulusal Kongre"   nin ötesinde PKK'nin bilmediğimiz, Kürdistan'i toplumsal muhalefeti örgütlüyen bir çalışması mı var?
-Güney Kürdistan da ki bu dağınıklığı ve  bir türlü oluşamıyan konsensüsü, boşa çıkarıp, Ulusal birliği toparla ma uğraşında PKK'nin nasıl bir katkısı olmuştur?  
Alıntı | Yöneticiye raporla
Lawikê Pasûrî
0 #5 Lawikê Pasûrî 14-03-2017 23:07
-KYB, GORAN ve hatta PKK'nin İran'la olan ilişkilerini tarihe geçecek kara bir leke olarak görmeye değer buluyor musunuz?
-Rojava Kürdistan'ın da ki göreceli kazanımların arkasına sığınıp, yapılan anti demokratik uygulamaları haklı gösterebilir misiniz?
-"KÜRD İSTAN'ı ÇÖP SEPETİNE ATTIK" söylemiyle, Kürdistan  ulusal ve toplumsal mücadelesin de, PKK ve türevleri tarafından dayatılan "omurgasız"lığı n CAHŞlık la eş değer olduğunu düşünmüyor musunuz?Bu dayatılan omurgasızlığın sonucu oluşan ve oluşacak yapısal tahribatın, Korucu-Devlet ilişkisinden dolayı oluşan tahribattan daha fazla olacağına ne dersiniz Brêz Merdan?
Alıntı | Yöneticiye raporla
asikurd
-6 #4 asikurd 14-03-2017 21:09
mesut berzani hastalande recep tayip erdoganen icine cin girmis feto gulen felekaya kaldersen recep tayip erdogane sonuna bakmak gerek dusmanaguvenmem ek gerekirmesut berzani hasta ruh hastase
Alıntı | Yöneticiye raporla
FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It