Yorumlar   

Jersus
+1 #3 Jersus 06-10-2019 17:42
Selamlar...
Konuyla ilgisi yok ancak yazinin tazeligi sebebiyle daha cok kitleye ulasacagini dusundugumden buraya yaziyorum.Irak ta baslayan olaylarla parelel olarak bolgede rojava ya neden cok yiginak yapildigi birbiriyle baglantili.soyl e ki;elbukemal sinir kapisinin tekrar acilmasi(5 yil aradan sonra) ve iran yayilmaciligini n ve lojistigini hayati derecede etkileyecek bu hamle ile bundan hosnut olmayanlarin etkisi sonucu patlak ver(diril)misti r.bu guzergahi iran a birakmamak,etki n alanini kisitlamak ve kurtlerin kontrolune verilmesi abd agirliginin ortaya cikmasi hesaplaniyor.so rdugunuz soru uzerine bunca yiginagin ana sebebi,bolgedek i iran yayilmaciligidi r.olasi bir catisma icin buraya dikkatlerinizi cekerim.
Tesekkurler.
Alıntı | Yöneticiye raporla
Dursun
+1 #2 Dursun 05-10-2019 11:24
Magi (Magu)'lik, Zerdüşten çok önce varolan bir ruhban sınıfıdır. yani Kürdlerin esas dini inancı olan Yezdaniliğin inançsal din adamlığını temsil ederler. Zerdüşt öğretisini yayarken, önceki inancda yer alan bazı adetleri kendi öğretisine de aktarır. bunlardan biri de "Magi" geleneğidir. ve Fars saraylarında yer alan Zerdüşti Magiler, geleneksel Yezdani Magilerinden ayrıdırlar. sadece isimleri ve ünvanları aynıdır. yani bugünkü devletin yetiştirdiği seyidler ile, geleneksel Kürd Alevilerin Seyidleri gibi. ne Medlerin, ne de Kürdlerin ezici çoğunluğu İslamiyete kadar Yezdani'ydiler. çok az bir kısmı belki Zerdüştiliği benimserler.
nihayetinde şunu bilmek lazım artık. şeytanlaştırıla n Dehak, özünde son Med kralı Azi Dehak (Astiyages) dır. Feridun, Kiyros dur, Kawa, Azi Dehak'a ihanet eden Harpagos'un kendisidir. bu da demek oluyorki yıllardan beridir kendi devletimizin yıkılışını bayram olarak kutluyoruz. halbuki Farsların iktidarı ele geçirişleri ile Newrozun bir alakası yoktur.
Alıntı | Yöneticiye raporla
Dursun
0 #1 Dursun 05-10-2019 10:53
Birêz Husedin,
ne yazık kî Kürdler, kendi gerçek tarihlerini tam olarak bilmiyorlar.
belirtikleriniz doğrudur. Farslar hem Kürdlerin kahramanını, Kürdlere şeytanlaştırdıl ar, hem Aryen'liğe sahip çıktılar, hem de Medlerin (Kürdlerin) devlet geleneğine, dillerine, kültürlerine sahip çıktılar. yetmemiş gibi bir de çaldıkları Med uygarlığın günü'nü, Newroz ile bütünleştirirle r. yani Newrozu da çalarlar. halbuki Newroz bırakın Farsları, Medlerden çok çok önceleri de varolan ve Aryani Kürdlerin bahar vesilesi ile kutladıkları bir bayramdır.
kaldı ki orijinal Fars (Parsiyan) dilinde eril ve dişil yoktur. Kürd aydınları, akademisyenleri neden bu durumu dikkate almıyorlar... anlamıyorum. Farslar bir kere Aryan değiller. takriben günümüzden dört bin yıl önce batı Hindistan taraflarından batıya doğu göç edip gelen kabilelerdir.
Alıntı | Yöneticiye raporla
FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It