Yorumlar   

Scharro
+7 #8 Scharro 16-04-2018 21:34
Sayin Husedin yorumunuza katiliyorum

Fakat bir yeni olusum veya Kongre isteniliyorsa , gecmisdeki Ulusal Kongre neden bosa cikarildi sebeb ve hatalarindan iptal edildi

Yani bu eksik ve hatalar ister PDK , YNK ve PKK yapmis olsun. Eger ozelestirisel gecmise ve partilerarasi bos ve iktidar kavgalarina , buna icihanet dahil

Eger bu konular acik ve net masaya konulup ameliyat edilmeyecekse , o zaman neyin Ulusal Kongresi ???

Bu ulusal kongre talebi yavas yavas corba olmayida gecti

Hem biri digerin kuyusunu kazicak , sonra hesab vermeden Kongre dayaticak , boyle basdan basarisizlik kesindir

Eksikler ve hatalarin uzerine gidilmez se , basarisizlik kesindir
Alıntı | Yöneticiye raporla
M. Husedin
+2 #7 M. Husedin 15-04-2018 22:10
Scharro,
Sen gibi yaklaşan insanlarımızın hepinizin birden ıskaladığı bir gerçek var önümüzde: biz buyuz. Öyle bir yanılgı var ki sanki PKK, PDK ve YNK'den kaçabiliriz veya bunlar yanlıi veya bunlar bize yakışmıyor. Tam tersine: biz tam olarak bu partilerin ifade ettiği şeyiz. Daha ileri veya daha geri değiliz. Bir hologram misali, en ufak veya en büyük parçamız aslında bütünün bir resmi. PKK, PDk, YNK veya Mr Bapir bir arada veya ayrı ayrı Kürd milletinin örneğidirler.
Yarın bugünün içinde gizli ve sevmediğimizi sandığımız şey sevdiğimizle aslında aynı.
Umut veya ümide yer yok. Her ikisi de çaresizlik belirten kelimeler. Umut umutsuzlukla aynı manadadır. Çözüm düşünmek lazım ve çözüm her zaman sorunun içinde gizlidir.
Selamlar.
Alıntı | Yöneticiye raporla
Scharro
+8 #6 Scharro 15-04-2018 17:12
Fazla iyiniyetlisiniz sayin Husedin

Kendi hakimiyet alaninda Rojava, Rojhilllat, Bakur ve Bashurda birlik olamayan Kürd Partileri Genel Ulusal Kongreye gidemez

Baska Kürd Partilerine yasam hakki tanimayan Genel Ulusal Birlige gelemez


Zaten Ulusal Birlik dayatmalar corba oldu , Kerkuku Iraka dahil edenle , Bagimsizligi Kurdistan a fazla gorenle Ulusal Birlik mi olur ????

O kadar da naiv olmayin

Burada prestijini yitiren Parti prestijini duzeltme pesinde

HDP nin Ulusal Birlik arayisi resmen gulunc , eveli Ulusal Birligi dayatanlar kendi hakim oldugu alanlarda hem halka hemde muhalefete ozelestiri versinler , imzaladiklari anlasmalari neden gecersiz kilindi veya iptal edildi , neden Refarandumu bosa cikarmak isteyenlerle Ulusal Birlik ????
Alıntı | Yöneticiye raporla
Ömer
-11 #5 Ömer 12-04-2018 15:49
Bir detayda öneri yapayım:

"Parti-aşiret" değil "parti-cemaat" daha esnek ve uygun bir terim olabilir - cemaat (community) daha esnek ve kapsayıcı bir anlama sahip olduğu için. Buna karşılık "aşiret" Kürt pre-feodal ve feodal toplum yapısının baskınlığına işaret eden adlandırma. Kürt toplumundaki değişimi gözden kaçırıyor.
Alıntı | Yöneticiye raporla
Ömer
-9 #4 Ömer 12-04-2018 15:36
Bu tip yazılar okunduğunda, analitik bir dergi makalesi olarak çok kısa ve yeterince temellendirilme miş, ama bir gazete köşeyazısı için çok uzun ve fazla alt başlığa sahip izlenimi edinmemek mümkün değil. Şurası eğri şurası doğru diyebilmek ve nihayetinde bütünlüğü içinde değerlendirmek için sayfalar yazmak gerekir.

Kürt entelektüelleri oradan buradan bireysel duruş ve paslaşmalarla gelişkin analizler üretemezler. Üretseler bile, bu istisnai olabilir - ki görebildiğim kadarıyla kurumsal ve organize olması zorunlu bir faaliyeti kişiliğinde toplayabilmiş istisnai birileri ortada yok.

Bir şekilde PKK medyası dışında kalan ve husumetten uzak yazar çizerlerin, BEN'lik mertebesinden ve üstenci değil, entelektüel bir işbölümü ve kurumsallık hedefiyle söylem inşa etmeleri halinde, o zaman gerçekten de Kürt siyaseti ve kamuoyu için kalıcı bir fayda üretmeleri mümkün hale gelir.
Alıntı | Yöneticiye raporla
ROJ
+7 #3 ROJ 12-04-2018 10:03
Pozitief bir yazi. Tabiki karamsar olmamaklazim. Fakat Dunyadaki mevcut durumla Kurdlerin durumu uyusmuyor. Eger Diyarbekir duvulerken Dersim seyrederse, Afrin duvulerken Erbil seyrederse v.s. Negatief dusunmemek icin sebep yok. Politikalar tahminle olmaz. Somut veriler uzerine amac ve hedefler secilir. Tahminlerle degil.
Alıntı | Yöneticiye raporla
bavo sevikan
+1 #2 bavo sevikan 12-04-2018 09:06
Yazilarini, özellikle analizlerini zevkle ve dikkatle okudugum mem husedine selamlar, sevgiler.zor spas. Kurdlerin birligi saglanmadikca bu irk toplumu ve onun barbar devleti bizi ve ulkemizi birakmaz.
Alıntı | Yöneticiye raporla
heval
+2 #1 heval 12-04-2018 03:22
çok Güzel bir analiz-Ayrica Güneyli Kürtlere Tabur gönderme fikri çok iyi ve olumlu.Ulusal birlik cephesinin zeminleri olusur ve bu biz kürtleri dahada güçlü yapar
Alıntı | Yöneticiye raporla
FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It