Yorumlar   

Big brother
-8 #7 Big brother 02-02-2017 06:06
Amerikalilar cesitli ulkelerden asirlar boyu dini,sosyal,eko nomik baskilardan ve yetersizliklerd en kacip ozgur kitaya hayatini kurmaya gelmis nesillerin bilesimi. Boyle bir ulkenin bilincaltinda digerlerinin tehlikeli barbarlar olarak gorunup kontrol altina alinmak istemesi kacinilmaz. Tarihte birde Roma imparatorlugunu n cokusu barbar germenlerin gocuyle iliskilendirird iginden Abd tarihin tekerrur etmemesi icin elinden geleni yapacaktir. Kisaca savasin kendi topraklarinda olmamasi icin disarisi istikrarsizlast irilacak ve savas oralara tasinicaktir. Abd tekrar borc alan degil veren ulke olana kadar liberalizme ara vermistir. Yikima ugrayacak digerleri Abd'den borc icin onun masasina gelince kurallari kendi koyacak olmanin rahatligiyla tekrar liberalizme donecektir.
Alıntı | Yöneticiye raporla
M. Husedin
-9 #6 M. Husedin 01-02-2017 11:31
Ekonomi politikalarında ise şunu hatırlamak gerekir. 2. Dünya Savaşı'na giden süreçte ABD gemi inşa endüstrisinin yeterli olmadığını farkettiğinde bu alana hemen ve ciddi yatırım yapmıştı. Savaş sonrası hiç öyle bir endüstriye ihtiyacı olmamasına rağmen sübvansiyonlarl a bu endüstriyi hep ayakta tuttu. Sebep? Gemi olmazsa ekonomi yürümüyor, savaş gemileri de yapılamıyor. Kriz dönemlerinde eli kolu bağlanmamak için elbette. Çin'e veya Meksika'ya taşınan fabrikalar Amerikan ekonomisi veya savunma sanayisi için kriz dönemlerinde risktir. ABD Çin'le liberal politikalar aracılığıyla değil, iç-güç'le başetme yolunu seçmiş görünüyor. Dolayısıyla Trump ABD için tam da zamanın gerektirdiği politikaları uyguluyor. Bu durumda bizim "nasıl hazırlanırsak kazanırız?" diye düşünmemiz gerekir. Kürdistan'a destek tamam, ama fırsatlardan mevcut çokbaşlılıkla faydalanamayız.
Selamlar.
Alıntı | Yöneticiye raporla
M. Husedin
-10 #5 M. Husedin 01-02-2017 11:25
Amerika Trump öncesine kadar dünyanın (Çin yükselişi, vs) gidişine uyamayacak kadar liberalleşti. Bu liberalleşmenin bir adım sonrası sadece Çin'e değil, Rusya ve Almanya'ya da coğrafi hegemonlar olma hakkı tanımadır. Oysa ABD bir askeri imparatorluktur . Her kıtada varolan altıyüzden fazla askeri üsler aracılığıyla dünyanın hegemonudur. Trump ile, benim anladığım, Amerika liberal tortu ve retoriği bırakıp içeriyi ve dışarıyı birarada düzenliyor. Kendim bir liberalim, Trump'la ideolojik olarak uyuşmam, ama Kürdistan için dünyanın gidişine uygun ve bize kazandıracak tavır belirlemememiz gerektiğini diyorum.
Alıntı | Yöneticiye raporla
M. Husedin
-11 #4 M. Husedin 01-02-2017 11:22
Merhaba zagrosian,
Amerika'da veya Rusya'da ne zaman bulunduğum sanırsam şu an bu iki ülkeyi içeriden gözlemleyebildi ğimle alakalı. Şöyle düşünün: Amerika 1. Dünya Savaşı'nda ülkedeki Almanları, 2. Dünya Savaşı'nda ülkedeki Japonları toplama kamplarına sokmuş; tüm ülkeyi Kızılderili dediğimiz yerlilerin soykırım veya katliamı üzerine kurmuş bir devlet. Amerikan İç Savaşı dediğimiz de Washington'daki devletin güneydeki devletleri savaş zoruyla egemenliği altına almasından başka birşey değildi. Devletler kendilerini zor ile kurup, zorun pasif varoluş veya aktif kullanımıyla da sürdürürler.
Alıntı | Yöneticiye raporla
R. Celik
-14 #3 R. Celik 31-01-2017 16:43
Sayin Husedin,
yukaridaki düsüncelerinize katiliyorum.
Bizdeki önder ve partiler, degil dönerci dükkani acmayi, dönerci dükkanini bana altin tepside verseniz istemem diyor. Yani adamlar, ABD nin kendilerine, dönerci dükkanini bedava vereceklerinden korkuyorlar. Olmaz bir serbest calismak istemiyoruz diyorlar!
Biri de iki de bir, bak dönerci dükkani acarim ha! deyip, hic bir sey yapmiyor.
YAni ABD de bunlara neden bagimsiz devlet versin? Adamlar kendi ayaklari üzerinde durmakdan korkuyorlar!
Alıntı | Yöneticiye raporla
zagrosian
-11 #2 zagrosian 31-01-2017 09:56
Sayin Hussedin,
America veya Russia da bulundunuzmu? Bulundunuzsa ne Zaman?
Alıntı | Yöneticiye raporla
Big brother
-10 #1 Big brother 31-01-2017 03:30
Abd emperyalist, Turkiye somurgecidir. Emperyalistler mali sistem yolu ile hammadde alir karsiliginda mal satarak ticaret yapar. Sermaye birikimi yaparak kapitalini guclendirir.
Turkiye ,Iran ve Araplar kendileri sermaye biriktiremeyece k duzeyde oldugundan somurgecidir. Hammadde alir karsiliginda verebilecegi bir zenginligi olmadigindan Kurtleri fakir birakir. O nedenle Turkler icin Kurtler emperyalistleri n kuklasi, Kurtler icin Turkler somurgecidir. Batinin veya somurgecilerin gucu karsisinda tam bagimsiz olunamayacagind an Kurtler icin emperyalizm somurgecilik karsisinda onumuzde ki 50 senelik surec icinde rasyonel bir tercihtir. Tam mali bagimsizlik cok sonraki sureclerdir.
Alıntı | Yöneticiye raporla
FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It