Küçük Orospu

Hayır, baylar - bayanlar başlığa bakıp da Tayvan`da, dünyanın başka köşelerinde ve dahi yüreğimi kanatan ülkemde kadın etini çiğnemekten, satmaktan, almaktan yüzleri çarıklaşmış insanlığından çıkmış hayvanların şimdi de çocukları nasıl et pazarında kız- erkek demeden pazarladıklarını anlatacağımı sanmayın.
 
Evet, çokça yazılması gereken bir konu bu. Fakat öyle bir yazıya sığdırılacak kadar sıradan ve yüzeysel bir konu değil. Kaldı ki “Fatmagül’ün suçu ne “  “Asiye nasıl kurtulur” filmleri ile derman bulacak bir yara da değil. Kendisi pezevenk olan, genelev kapısında polis bekletip aylık ödeyen bir devletin işe yaramaz reçeteleri ile deva da bulmayacak kadar ağır bir sorun.
 
Ne de olsa kadın ticaretinden, uyuşturucu ve silah ticaretinden bütün devletler nemalanıyor. Madalyonun ön yüzünde karşı çıkarlarken, arka yüzünde İsviçre, Hollanda ve kendi ulusal bankalarında( Örtülü ödeneklerin geliri açıklansa dudak uçurtan gelir kaynakları ile karşılaşırız) çuval çuval para topluyor, insanların etinden, kanından ve canından elde ettikleri paralarla yine insanları canından edecek silah, kurşun kimyasal gazlar alıyorlar…
 
Yukarıda attığım başlık Türkiye’de basının ne kadar riyakar olduğunun bariz kanıtıdır.
 
Hani bir adam var sahnelerde imparator olarak anılan. Çorabını seyirci karşısında çıkarmakta bir beis görmeyen, kadın tokatlayan, kendine ait televizyonun canlı yayında olduğu bir esnada mafya babası yürüyüşü ve  konuşması ile gencecik bir programcıya, kendi çalışanına “Şerefsiz, derhal bu stüdyoyu terk et” derken ekranları başındaki izleyiciye ve o genç programcıya nasıl hakaret ettiğini hiç umursamayan… Hani Kürt olduğunu inkar ederek yerini sağlamlaştırmaya çalışan ama durmadan da “Çiğköfteyle viski içiyor” diye aşağılanan oyuncu, senarist-türkücü ve dahi lahmacuncu, otobüs ve inşaat firması sahibi olan adam. 
 
Bu kadar bol bulamaçlı işleri olan türkücü elbette İbrahim Tatlıses, namı diğer “İmparator İbo”
 
Doğrusu hiç hazzetmem bu adamı. Yok, Kürtlüğünü inkar ettiğinden değil, kendini inkar eden o kadar Kürt var ki, İbo`ya  kızmama zaman kalmıyor. Kaldı ki insan kendisini ne hissederse odur. İbo`da kendisini Türk ve mafya ve dahi maganda ve dahi şarlatan hissediyorsa “neden” deme gereği duymam. Doğrusu kabadayılık değil, ama mafya bozuntuluğu tiplemesi adama cuk diye de oturmuş.
 
Bayram nedeni ile lüks bir otelde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da izleyiciler arasında olduğu bir konser veren İbo, sahneye çıkardığı on yaşındaki küçük bir kızın” Ben seni Antalya’da izlemedim” demesi üzerine “Vay küçük orospu” diyerek, aklı sıra espri yapmış. Buyurun buradan yakın. On yaşında bir kız 800 yüz izleyicinin içinde orospu ilan ediliyor.
 
Kültür bakanı araya giriyor. Tepki gösteren aile yatıştırılıyor. Ama ne hikmetse aile konseri sonuna dek izliyor…
 
Ne bu şimdi?
 
İbo efendinin maksadını aşan bir söz mü?
 
Eğer küçücük bir çocuğa orospu demek maksadını aşmaksa ve oradaki seyirci tepki gösterip İbo`yu boş sandalyelerle baş başa bırakmıyorsa, kıza küçük orospu denilmesi hoş görülmüş olmuyor mu?
 
Ahmet Kaya, “Kendi dilimde bir klip çekeceğim” dediğinde linç etmeye kalkanları destekleyen gazeteler “Vay şerefsiz” diye manşet atanlar, neden dut yemiş bülbül gibi sessizsiniz? Bir kız çocuğuna orospu denilmesi sizi rahatsız etmiyor mu? Susmak, onaylamak değil mi?
 
Paparazzilerde İbo`yu çarşaf çaraşaf vererek Yıldız Tilbe`ye hakaret etmesine göz yuman ve reyting için, Yıldız  Tilbe`nin kuliste çorabını nasıl giydiğinden tutun da, koltuk altındaki tüylerini nasıl yok ettiğine kadar hiçbir ar duygusu taşımadan anlatan ibo`yu kanal kanal gezdirenler nerdesiniz? Bir kız çocuğuna orospu denilmesini onaylıyor musunuz ki susuyorsunuz?
 
Erkek kardeşliği bu olmalı…
 
Bilinç altı… Bilinç üstü  hiç fark etmiyor erkeğin kadına bakış açısı bu…
 
Sizler on yaşınızdaki kızınıza orospu denilmesini kabul eder misiniz ey cemaati okur?
 
Ya sizler medya patronları, ya sizler kızınıza orospu denilmesine sesiz kalır mısınız?
 
Feministler Kürt ve Türk kadın kurumları, BDP,  neden kıyamet koparmıyor, tepki göstermiyorsunuz?
 
Aslında şu soruyu da sormak lazım: Evlerinizde kız çocuklarınıza, eşinize ve kız kardeşinize kızdığınızda ilk ağzınızdan dökülen sözcük “kes sesini orospu” mu oluyor?
 
Doğrusu İbo, çok sinirime dokunuyordu, şimdi ise midemi bulandırıyor. Bir yazımda daha orospu sözcüğü üzerinde durmuştum. Orospu özde cinsiyetsiz bir sözcüktür. Farsça’dan dilimize geçmiştir. Anlamı ise ahlakı düşük kimse.  Yani orospu sözcüğü sanıldığı gibi fahişelik yapan kadınlar için kullanılmaz. Erkeklerde pek ala orospu olabilir. Etrafınıza bakın ahlakı düşük ne çok erkek var değil mi? O halde ahlakı düşük bu erkekler orospu sıfatını hak etmiyor mu?
 
Son söz, orospu sözcüğü ile kadını aşağılayan erkeklerin elinden bu sözcüğü almak ve o sözcüğü işlevsiz kılmak için, kızdığımızda bizde rahatlıkla erkeklere orospu diyebiliriz.
 
İbo çok da yüksek bir ahlaka ve erdemli bir duruşa sahip olmadığına göre ona orospu demek hakaret olmasa gerek. Hakaretse de hiç umurumda değil o hakareti çoktan hak etmişti zaten.
 
Hasret Birsel 
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 
FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It