Cumartesi, Nisan 19, 2014
   
Text Size

Erdoğan: 'Haftaya paketi açıklayacağız'

erdogan gozluk"Demokrasi paketi" hazırlıklarının son aşamaya geldiğini belirten Başbakan Erdoğan, önümüzdeki hafta paketi kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.

TÜMSİAD Uluslararası Kobi Şurası ve TÜMEXPO Genel Ticaret Fuarı'nın açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümü nedeniyle askeri darbe, Suriye'deki gelişmeler ve Gezi Parkı eylemlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'Darbe sebebiyle Türkiye ağır bedeller ödedi'

Türkiye'nin 12 Eylül askeri darbesi nedeniyle çok ağır bedeller ödediğini belirten Erdoğan, "Sadece 12 Eylül günü ve sonrası değil, öncesinde de Türkiye birikimlerini heba etti. Türkiye asıl büyük bedeli 12 Eylül'den çok önce 27 Mayıs 1960 müdahalesinde ödemiştir. 27 Mayıs müdahalesinin karanlık bugüne kadar gitmemiştir. Açtığı yaralar iyileşmemiştir. 27 Mayıs'ın izleri silinmediği için 12 Eylül, 12 Mart, 28 Şubat olmuştur" dedi. 12 Eylül darbe dönemi hakkında gazete arşivlerinden araştırma yaptığını ifade eden Erdoğan, bugün atılan gazete manşetlerinin o dönem atılan manşetlerle benzer olduğunu savundu.

Erdoğan, "Gazetelerin başlıklarına baktım, köşe yazılarına baktım. Aynı tıpatıp. Bugün o başlıkları atanlar sanki o sayfaları açmışlar oradan alıp yazmışlar. Bugün yaşananlarla o gün yaşananlar birbirine tıpatıp benziyor" diye konuştu.

'Suriye zaman kazanıyor'

Suriye'de yaşanan gelişmelere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Suriye'de çatışmaların başlamasından bu yana yaşamını yitiren insan sayısının 110 bine ulaştığını söyledi. Erdoğan, "Bunlar kayıtlı, bir de bunun dışında kayıtsız 200 bin kişi var. Onunla birlikte 300 bini buluyor. 7 milyon insan evinden kaçtı. Şu anda bile her gün 100-150 kişinin hayatını kaybettiğini biliyoruz. Kimyasal silah kullanımıyla, harekat yapılacağı Türkiye'ye duyurulmuştu. Şam yönetiminin kimyasal silahları Rusya'ya verebileceği açıklamasıyla süreç farklı bir boyuta geldi. Bin 700 kişi kimyasal silahla öldürülüyor, 106 bin kişi diğer silahlarla öldürülüyor. 106 bin kişinin ölümü adeta unutturuluyor. Böyle bir cambazlık olur mu? Bu 106 bin insanın kayıp olan 200 bin insanın hesabını kim verecek? Bu vurdumduymazlığı ne zaman bırakacağız. Esed rejimi verdiği sözlerin hiçbirini tutmamış, daha fazla katliam için zaman kazanmıştır. Kimyasal silahlarla ilgili olarak da inanmıyoruz, güvenmiyoruz. Şam rejiminin buradaki, bu katliamı aynen devam edecektir" diye belirtti.

'Gezi'nin arkasında CHP var'

Konuşmasında Gezi direnişi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Gezi olaylarının arkasında CHP'nin olduğunu iddia etti. Erdoğan, "Şu anda Türkiye'de Gezi olaylarının arkasında da diğer olayların arkasında da CHP yatmaktadır. Sandıktan çıkamayacağını anlayanlar, artık kendilerinin çıkabileceği yolun sokaklar ve caddelerdeki eylemler olduğunu çok açık ortaya koydu. Fazla değil 6 ay kaldı, sandık önüne geliyor. Biz sandığı kaçıran ülkelerden değiliz, biz sandığı seve seve milletin önüne getirenlerdeniz" dedi.

Konuşmasında hazırladıkları "Demokrasi paketi"ne de değinen Erdoğan, paketin son birkaç maddesi hakkındaki tartışmalarını da bitirdikten sonra paketi önümüzdeki hafta düzenleyecekleri bir basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

Türkiye'de 'diktatörlük var' ifadelerini de eleştiren Erdoğan, Türkiye'de özgürlüklerin kullanılabildiğini ileri sürdü. Erdoğan, "Diktatörün olduğu ülkede diktatörün aleyhine gazete çıkaran gördün mü? Sen bu ülkenin Başbakanı'na istediğin gibi küfredeceksin, sonra utanmadan köşende diktatör diyeceksin" ifadelerini kullandı.

DİHA

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

Yorumlar 

 
#2 azad hamed 13-09-2013 03:19
kurt siyaseti bisey istemiyorki pakette afedersiniz bokmu var ne acikliyacak gurcu oglan etrafindaki kurt les kargalariyla secim yaklasiyor ya tc ve partilerin etrafinda bir kirinti icin kurt les kargalari akp chp mhp nin etrafinda ucusacaklar bdp zaten uludur rotasini sasirmis ne direnci nede halka suyleyecek birseyi var bijjiden baska ne suyliye bilir turklerin kardesliginimi misaki milliyimi icine ettikleri ulusal kongreyimi icerde tc sumurgesiyle curuyen 10000 kurt siyasetci ve bdp imrali bu sistemi savunusumu tc nin orta doguda buyuk devlet olma cabalarimi icine sictiklari kurdun morelinimi bdp ne anlatacak bu halka dusmanin yani tc nin yeterince elinde kurdu uyutacak mazemesi var etrafi les kargalari ve amacin dedigi gibi eseklestirilmis kurtler dolu eseklestirilmis ve topragina halkina dusman kilinmis kurtlermi yok
Alıntı
 
 
#1 cingo 12-09-2013 19:05
Erdogan her zamanki nomarasini çekiyor, AB uyeliginde, Kibris, Ermenistan'la iliskiler, Kurd, Rum, Ermeni, Alevi....herkese bir açilim vaadinde bulunuyor ondan sonra canina okumaya çalisiyor. Yavuz'un torunu ya devletin bekasi için her sey mubah.
Alıntı
 
18 Nisan 2014, 21.52
Hasan Bildirici
Yaşar Kaya gitti, ama....

Yazarlar - Nivîskar

19 Nisan 2014, 17.48
Hasret Birsel
Ellerim toprak kokuyor, yüreğim kan kızıl
19 Nisan 2014, 09.37
Haydar Işık
Dersim, Halepçe ve Kandil’den notlar
18 Nisan 2014, 09.28
Şerif Kaplan
BDP mi HDP mi?
17 Nisan 2014, 12.20
Firaz Baran
Kürdlerin İslamiyet’e katkıları
15 Nisan 2014, 11.24
Mahmut Alınak
Tarihte kalmış bir savaştan notlar ve dersler*
14 Nisan 2014, 12.10
Dr.Işık İşcanlı
HDP
HDP

12 Nisan 2014, 09.20
Şeyhmus Diken
Adları Kaçakçıya Çıkanların Mezarında
09 Nisan 2014, 10.26
Ercan Cengiz
İnsan: Evrimini tamamlamamış varlık
07 Nisan 2014, 11.40
Dr.Işık İşcanlı
Seçmenin psikolojik yapısı
06 Nisan 2014, 10.51
Aydın Dere
New York