İDLİB’DE CİHATÇI GRUPLAR BİRBİRİNE GİRDİ

Türkiye, Mınbic ve Rojava sınır hattına askeri sevkiyatını yoğunlaştırırken, İdlib’den çatışma haberi geldi. Türkiye’nin 12 askeri gözlem noktasının bulunduğu bu bölgede eski adıyla El Nusra olan Heyet Tahrir el-Şam ve Türkiye destekli Nureddin Zengi Hareketi arasında çatışma çıktı. Yaklaşık 5 gündür devam eden çatışmalarda Nureddin Zengi Hareketi ağır kayıplar verdi. HTŞ, 20 bölgede çok sayıda ilçe ve köyün denetimini ele geçirdi.

İKİ TARAFTAN YAKLAŞIK 200 KİŞİ ÖLDÜ

Nureddin Zengi grubunun denetimindeki Halep’in batı kırsalındaki Qibtan El-Cebil beldesi HTŞ denetimine girdi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre Halep ve İdlib’de devam eden çatışmalarda 100’ün üzerinde kişi öldü. Yerel kaynakların aktardığına göre ölü sayısı 200 civarında.

NUREDDİN ZENGİ GRUBU AFRİN’E ÇEKİLDİ

İki taraftan onlarca kişinin yanı sıra sivillerin de hayatını kaybettiği gelen bilgiler arasında. HTŞ’nin İdlib bölgesinde Nureddin Zengi Hareketi’nin merkezlerini ele geçirdiği belirtiliyor. Nureddin Zengi Hareketi'nin lider kadrosunun bu yenilginin ardından Afrin’e çekildiği, birçok cihatçının ise Tahrir Şam Heyeti’ne teslim olduğu gelen bilgiler arasında.

İdlib’de yaşanan çatışmalar devam ederken, HTŞ ve Nureddin Zengi Hareketi’ne yakın gruplar bölgeye takviye güçler gönderdi. ANHA'nın haberine göre, Afrin’de bulunan Türkiye destekli Sultan Murad grubu, HTŞ karşısında yenilgiye uğrayan Nureddin Zengi Hareketi’ne destek olmak amacıyla İdlib’e doğru harekete geçti. Aynı zamanda Türkistan İslam Partisi isimli radikal grup da HTŞ’ye destek takviyesinde bulundu.

ASTANA MUTABAKATI'NDAN SONRA İLK BOMBARDIMAN

Bölgede çatışmalar devam ederken Rus savaş uçakları da HTŞ denetimine giren Halep’in batısındaki Daret İze beldesine hava saldırıları düzenledi. Böylece Rusya, Daret İze beldesini Astana Mutabakatı’ndan sonra ilk kez bombalanmış oldu. Rus savaş uçaklarının sadece Daret İze beldesini değil, İdlib’e bağlı Keferniha, Atarib 111’inci alay, Urm ve Cemiya El-Rehal bölgelerini hedef aldığı da bilgiler arasında.

HTŞ, AFRİN BÖLGESİNE DOĞRU İLERLİYOR

Her iki grup arasındaki şiddetli çatışmaların devam ettiği ve HTŞ’nin Afrin’in Leylûl Dağı’ndaki Qîlê ve Beiya köylerinde ilerlediği belirtildi. HTŞ’nin Qibtan El-Cebil beldesini ele geçirmesinin ardından Halep kırsalında Suriye rejim güçlerinin denetimindeki alanlar ile komşu oldu. 

arti gercek