YPG Komutanı Hesen Qamişlo: Türk devleti tarafından işgal edilen Efrîn, Girê Spî ve Serêkaniyê başta olmak üzere işgal ve teröre karşı zafere kadar direneceğiz.

Halk Savunma Birlikleri (YPG), Suriye'de halkın demokrasi ve özgürlük talebiyle alanlara çıktığı ve Suriye rejimi ile dış güçlerin halkın talebini bastırmak için çete gruplarını devşirdiği 2011 yılının sonlarında kuruldu. Cizre Bölgesi, Kobanê, Efrîn ve Halep'ten gençlerin öz güçleriyle kurduğu YPG, Rojava halkının özsavunma gücü olduğu gibi halkın özgürlüğünü de sağladı.

YPG Komutanı Hesen Qamişlo, YPG'nin kuruluşu, DAİŞ başta olmak üzere Türk devletine bağlı çete gruplarına karşı sergilediği direniş ve mevcut sürece ilişkin ANHA'ya konuştu.

'HALKLARIN ORTAK DİRENİŞ GÜCÜ OLDU'

YPG'nin bir ihtiyaç doğrultusunda halk tarafından kurulduğunu söyleyen Komutan Qamişlo, "YPG, Rojava ve halkı, Baas rejimi ve dış güçlerin saldırılarına karşı korumak ve halkların haklarını güvence altında tutmayı amaçladı" dedi.

YPG'nin Suriye'de örgütlü ilk halk gücü olduğunu anımsatan Hesen Qamişlo, bölgedeki farklı halk ve inançların Rojava halkına yönelik saldırı ve komplolara karşı YPG saflarında birlik içerisinde mücadele ettiğini söyledi. YPG'nin, El Nusra çetelerinin Serêkaniyê'ye yönelik saldırılarında sergilediği direnişle bir halk savunma gücü olduğunu kanıtladığını belirten Qamişlo, "Suriye'de meşru savunma temelinde mücadele eden YPG, Kürt, Arap ve Süryani gibi halkların ortak direniş gücü oldu" diye konuştu.

'DİRENİŞ PROFESYONELLEŞTİ'

YPG'nin silah ve tecrübe konusunda kısıtlı imkanlarla direnişe başladığını söyleyen Hesen Qamişlo, "Güçlerimiz El Nusra, Ehrar El Şam ya da DAİŞ gibi farklı isimlerle ortaya çıkan çete gruplarına karşı Serêkaniyê, Kobanê, Efrîn, Şêxmeqsûd, Til Koçer gibi merkezlerde tarihi bir direniş sergiledi. YPG, direnişle profesyonelleşti ve nihayetinde bölgenin özgürleştirilmesini hedefleyen bir askeri güce dönüştü" ifadelerini kullandı.

'DAİŞ'E KARŞI MÜCADELEDE ÖNCÜ GÜÇ OLDU'

Türk devletine bağlı çete gruplarının yenilgiye uğratılmasında YPG'nin öncü rol oynadığına dikkat çeken Komutan Qamişlo, "Güçlerimiz halk iradesiyle kuruldu ve tek dayanağı halkın iradesi oldu. Süreç içerisinde, tüm dünyayı tehdit eden DAİŞ çetelerine karşı durabilen tek güç oldu. DAİŞ'in Suriye ve Irak'ta ortaya çıkmasıyla askeri hareketlilikte yeni bir sürece evirildi. Irak ve Suriye'deki askeri güçlerin kaçtığı bir dönemde YPG, DAİŞ'e karşı mücadele etti ve tüm dünyanın dikkatini çekti" şeklinde konuştu.

YPG'nin DAİŞ ile mücadelede üstlendiği sorumlulukla QSD'nin de ana güçlerinden biri olduğunu söyleyen Qamişlo, QSD'nin Kuzey ve Doğu Suriye'de sergilediği mücadeleyle tüm halk ve inançların güvenini aldığını belirtti. YPG'nin QSD çatısı altında yer almasıyla birlikte Kuzey ve Doğu Suriye'nin işgalcilerden özgürleştirilmesinde yeni bir sürece geçildiğini işaret eden Komutan Qamişlo, YPG'nin QSD çatısı altında Minbic, Tebqa, Reqa ve Derazor'da sürdürülen tüm hamlelerde yer aldığını hatırlattı.

'DİRENİŞİMİZ SÜRECEK'

Güçlerinin bölgenin savunulmasında üstlendiği görevi sürdüreceğini vurgulayan YPG Komutanı, şöyle devam etti: "YPG, Türk devletini DAİŞ ve El Nusra çetelerinin yenilgiye uğratılmasından sonra Kuzey ve Doğu Suriye'ye direkt başlattığı işgal saldırılarına karşı direniş görevini sürdürecek. Kürt halkı varlık-yokluk süreci yaşıyor. İşgalciler tüm güçleriyle Kürt halkını hedef alıyor ve halkı zorunlu göçe tabi tutmayı hedefliyor. YPG, bölgenin savunulmasında asla geri adım atmayacak. Direnişimiz bu güne kadar durmadı."

'İŞGAL EDİLEN TOPRAKLARI ÖZGÜRLEŞTİRMEK MEŞRU HAKKIMIZ'

Türk devletinin işgal ettiği alanlarda halka yönelik insanlık dışı saldırılarda bulunduğunu ve Rojava'ya yönelik işgal saldırılarını aralıksız sürdürdüğünü hatırlatan Hesen Qamişlo, "Bu savaş bizim için bitmedi. Serêkaniyê, Girê Spî ve Efrîn'de savaş devam ediyor. İşgal altındaki topraklarımızı özgürleştirmek en meşru hakkımızdır. Güçlerimiz, her koşulda fedakarca mücadele edecek. Zafere kadar direniş içerisinde olacağız" şeklinde konuştu.

'ZAFERE KENDİ GÜCÜMÜZLE ULAŞACAĞIZ'

Sırtlarını halka ve zafere olan inançlarına dayadıklarını vurgulayan YPG Komutanı Hesen Qamişlo, "Savaşçılarımıza sonuna kadar güveniyoruz. ABD, Rusya ya da başka devletler ile ilişkiler geliştiriyor olabiliriz ancak tek güvendiğimiz nokta halkımızın öz gücüdür. Başka bir gücün gelip bizi kurtaracağına inanmadık, inanmayacağız. Tek inancımız zafere kendi gücümüzle ulaşacağımızdır" vurgusunda bulundu.

ANHA