MSD üyesi Fatme Hesîno, Türkiye'nin Suriye'de işgal ettiği alanları İskenderun senaryosunda olduğu gibi kendi topraklarına katmak istediğini belirtti.

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Halep Bürosu Üyesi Fatme Hesîno, Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik saldırılarına ilişkin ANHA'ya konuştu. Türk devletinin Suriye'ye yönelik müdahalelerinin krizi derinleştirdiğini belirten Fatme, Türkiye'nin bölgedeki ekonomiyi çökerttiğini ve Kuzey ve Doğu Suriye'nin tüm ekonomik kaynaklarını da işlemez hale getirmeye çalıştığını söyledi.

'Suriye'nin kimlik ve kültürü yok edilmek isteniliyor'

Türkiye'nin Suriye'nin demografik yapısını ve kültürünü hedef aldığını söyleyen Fatme, şöyle devam etti:

"Efrîn, demokratik projenin tohumuydu. Türk devleti bilerek burayı hedef aldı, kentteki tarihi ve kutsal mekanları yıktı. Yine Suriye'nin kimlik ve kültürünü yok etmek için tüm tarihi eserleri çaldı. Türk devleti, Halep'i Türkiye'nin bir kenti olarak görüyor. Bu kabul edilemez."

'İskenderun senaryosu tekrarlanmak isteniliyor'

Fatme, Türk devletinin işgal altına tuttuğu şehirlerde insanlık dışı yöntemler uygulayarak bölge halkını yerinden göç ettiriyor, diyen Fatme, "Türkiye, Suriye'nin bir parçasını kopararak İskenderun senaryosunu tekrarlamak istiyor. Tam da bunun için Türk devlet işgaline karşı halk devrimine ihtiyaç vardır" dedi.

'Tek çözüm diyalogdur'

Fatme, Suriye krizinin çözüm yolunun işgalci güçlerin müdahalelerinden uzak, Suriye içi diyaloglardan geçtiğini söyledi. MSD olarak Suriye krizinin Suriye'nin bütünlüğü içinde sağlanacağını belirterek, çözümün de diyalogla olabileceğini ve bunda ısrar ettiklerini belirten Fatme, "Suriye'nin tüm tarafları aynı masada oturmalıdır. Meclisimizin ülke içi ve Avrupa'daki tüm taraflar ile görüşme girişimleri devam ediyor" dedi.

ANHA