PYD Eşbaşkanı Şahoz Hesen, Türk devletinin güvenli bölge oluşturulmasındaki amacının güvenlik değil, bölgeyi karıştırmak olduğunu söyledi.
31 Ocak 2019, Perşembe - 18:23
Haberin Galerisine gözat

HESEKÊ

PYD Hesekê-Batı bölgesi "İrade ve örgütlenmeyle Efrîn'i özgürleştirelim, demokratik ve ademi merkeziyetçi Suriye'yi inşa edelim" sloganıyla ilk kongresini gerçekleştirdi.

Kongrenin gerçekleştirildiği Reşo Salonu'nda "Direniş ruhuyla Türkiye işgalciliğine karşı duracağız", "PYD demokratik toplum inşasının garantisidir" yazılı pankartlar asıldı.

Kongrede PYD Eşbaşkanı Şahoz Hesen siyasi gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türk devletinin Efrîn'i işgal ederek halkı zorla yerinden göç ettirdiğini söyleyen Hesen, demokratik fikirlerin hayata geçirilmesiyle Türkiye faşizminin kırılacağını ifade etti.

PYD'nin amacının tüm halklar için demokratik bir Suriye inşası olduğunu belirten Hesen, Kürt ulusal birliği çalışmalarına da değindi. Kimi partilerin KNK ile görüşmeyi reddettiğine dikkat çeken Hesen, bu kesimlerin Türkiye'nin kucağında olduğunu söyledi ve Rojava'daki planlarının gerçekleşmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Hesen, Türkiye'nin güvenli bölge oluşturulması çabasının güvenliği amaçlamadığını, karışıklık yaratmak olduğunu belirterek işgal edilen Efrîn'de yaşananları örnek gösterdi.

Hesen, "DAİŞ ve El Nusra terörüne karşı nasıl direnip kazandıysak, Türkiye işgalciliğine karşı da direneceğiz ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın fikir ve felsefesini gerçekleştireceğiz" dedi.

Kongrede Şehit Aileleri Meclisi Eşbaşkanı Fatime Hesen ve Kongreya Star yöneticisi Helima Ehmed de birer konuşma yaptı. Konuşmacılar, Rojava halkının devrim süreci boyunca büyük kazanımlar elde ettiğini ve Suriye krizinin çözümü için projeleri olduğunu söyledi. Konuşmacılar ayrıca Leyla Güven'in direnişini selamladı.

Konuşmaların ardından parti faaliyetleri okunup değerlendirildi, öneriler sunuldu.

Değerlendirmelerden sonra yapılan seçimle PYD Hesekê-Batı bölgesi için 12 kişilik yönetim belirlendi.

Önümüzdeki günlerde doğu ve güney bölgelerinin de kongrelerinin yapılacağı belirtildi.

ANHA