Suriye Gelecek Partisi Fırat Bölge Başkanı Azad Oso, Rusya ve Türkiye'nin uyuşmayan planları nedeniyle İdlib'de çatışmaların derinleştiğini belirterek, İdlib'de yaşanan krizin çözümünün iç diyalogdan geçtiğinin altını çizdi.

Suriye Gelecek Partisi Fırat Bölge Başkanı Azad Oso, İdlib'de Rusya'nın desteklediği Suriye Rejim güçleri ile Türkiye'ye bağlı Heyet Tahrir El Şam (Cebhet El-Nusra) çeteleri arasında yaşanan çatışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'İdlib'de başka çıkarlar üzerine anlaşma yapıldı'

İdlib'deki krizin Türkiye ve Rusya arasındaki anlaşmalar ile derinleştiğini belirten Oso, "Bu anlaşmalar savaşı bitirmek yerine çatışmaların uzaması üzerine kuruludur. Aralarındaki anlaşmalar başka çıkarlar üzerinedir. Daha önce de Türkiye ve Rusya, Efrîn ve Doğu Guta üzerine anlaşmıştı. Türkiye İdlib'de çatışmaların yaşandığı bir dönemde Efrîn'in etrafına duvar örmekte" dedi.

'Türkiye menfaatlerini koruma derdinde'

Oso, Rusya ve Türkiye'nin İdlib'in etrafındaki köylerin Suriye rejimine teslim edilmesi karşılığında Efrîn'de yaşanan insanlık suçlarına göz yumulması üzerine anlaştığını belirtti. Türkiye ve Rusya'nın İdlib'deki çeteleri tasfiye etme yönündeki anlaşmanın göz boyamadan ibaret olduğunu belirten Oso, Türkiye'ye İran'ı da bölgeden çıkarma görevinin verildiğini söyledi. Oso şöyle değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: "Türkiye, Astana görüşmelerine kalıcı bir çözüm bulmak için değil, kendi menfaatlerini korumak için katıldı. Rusya ve Türkiye, özellikle Türk Lirası'nın değerinin düşmesiyle askeri, ekonomik ve siyasi olarak anlaşmak ve koordineli hareket etmek zorundadır."

'Rusya, Türkiye'yi kaybetmek istemiyor'

Türkiye ve ABD arasında S-400 geriliminin sürdüğü bir dönemde Rusya'nın İdlib'e saldırmaya başladığına dikkat çeken Oso, ABD'nin Türkiye'yi bazı anlaşmalara mecbur bırakmak ve S-400 alımından vazgeçirmek için Rusya'nın İdlib saldırılarına göz yumduğunu aktardı. Oso, ayrıca Rusya'nın her şeye rağmen Türkiye'yi kaybetmek istemediğini söyledi.

Türkiye ve Rusya'nın uyuşmayan planlarının İdlib başta olmak üzere bölgedeki krizi derinleştirdiğini vurgulayan Oso, Türkiye'nin İdlib'i Cerablus, Ezaz ve Bab'a çevirmek istediğini belirtti.

Oso, İdlib'de yaşanacak çözüm yolunun iç diyalogdan geçtiğini ve askeri yöntemlerle Suriye'de kalıcı çözümün olmayacağını ifade etti. Oso, son olarak Suriye Gelecek Partisi olarak Suriye'de yaşanan krizin sonlanması için uluslararası ve bölgesel diyaloglarda rol üstleneceklerini belirtti.

ANHA