Pentagon eski danışmanı ve Ortadoğu Uzmanı Dr. Michael Rubin, Türkiye'nin bölgenin güvenliğini tehdit ettiğini belirterek, "Türkiye tek santimetre bile Kuzey ve Doğu Suriye'ye yaklaşmamalı" dedi.

Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi (NRLS) tarafından Qamışlo'nun Amûdê ilçesinde düzenlenen DAİŞ konulu uluslararası forumda, DAİŞ terörünün ortaya çıkışı, destek aldığı ülkeler ve DAİŞ sonrası gelişmeler ele alınıyor. Forum katılımcılarından Pentagon eski danışmanı ve Ortadoğu Uzmanı Dr. Michael Rubin, ANHA'ya konuştu.

'DAİŞ, Türkiye desteğiyle örgütlendi'

Türkiye'nin DAİŞ çetelerine destek veren ülkelerin başında olduğunu belirten Rubin, "DAİŞ, Türkiye'den aldığı destek ile örgütlendi. DAİŞ, Türkiye'nin desteği olmadan Suriye ve Irak'ta örgütlenemezdi. Binlerce yabancı uyruklu terörist DAİŞ'e katıldı. Bunların yüzde 90'ı da direkt Türkiye üzerinden bölgeye geldi. Türkiye, bölgede çok büyük suçlar işledi" ifadelerini kullandı.

'Türkiye bölgenin güvenliğini bozuyor'

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim alanlarının güvenli olduğunu vurgulayan Rubin, "Türkiye, bölgenin güvenliğini bozuyor. Efrîn gibi işgal ettiği alanları terör merkezine dönüştürdü. Efrîn şimdi güvenli değil. Türkiye, Kuzey ve Doğu Suriye'ye tek santimetre bile yaklaşmamalı" şeklinde konuştu.

ANHA