Kürt halkının maruz kaldığı kapsamlı saldırılar karşısında Kürt ulusal birliğinin önemine vurgu yapan TEV-DEM Genel Koordinasyon Üyesi Mihemed Şêxo, Kürdistan'da zafere ancak birlikte ulaşılacağını belirtti.

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Genel Koordinasyon Üyesi Mihemed Şêxo, tüm Kürt siyasi parti ve oluşumların devam eden hassas süreçte Kürt ulusal birliği çalışmalarına zarar verecek pratiklerden kaçınması gerektiğini söyledi.

Tevgera Azadî bürolarının kapatılamasın hatırlatan Şêxo, "Tüm Ortadoğu'nun hassas süreçten geçtiği bir dönemde, özellikle de Kürt halkının kazanımları AKP hükümeti başta olmak üzere faşist güçlerin hedefindeyken, Kürt siyasi oluşumları düşmanca pratiklerden uzak durmalıdır" ifadelerinde bulundu.

Tüm Kürdistan'ın içinden geçtiği bu hassas dönemde Kürt birliğinin ancak Kürdistan Ulusal Kongresi'nin gerçekleştirilmesiyle sağlanabileceğini vurgulayan Şêxo, "Halkımızın değerlerini korumak için bir forma ulaşmalıyız" dedi. Şêxo devamla, YNK'nin Mam Celal Talabani'nin çizgisinden uzaklaştığını belirterek, "YNK'nin Tevgera Azadî'nin bürolarını kapatma kararı, ABD'nin Kürt Özgürlük Mücadelesi'nin öncü kadrolarına yönelik verdiği kararla aynı dönemde yaşandı. Bu kararlar Kürt halkına yönelik uluslararası komplonun devamıdır" şeklinde konuştu.

Dış güçlerin bu kararların destekçisi olduğunu ifade eden Şêxo, "Bu kararın arkasında AKP hükümetinin olduğunu biliyoruz. Türk devleti bölgede yaşan Kürt halkı arasında karışıklık çıkarmak ve Kürdü Kürde karşı kışkırtmak istiyor" dedi.

Şêxo konuşmasının sonunda, diyalogların Kürt davasının zafere ulaşmasındaki önemli rolüne dikkat çekerek, "Bu tür kararların Kürt halkı ve dostlarının menfaatlerini korumadığını söyleyebiliriz. Sorunlarımızı çözebileceğimiz ve kendi birliğimizi kurabileceğimiz bir dönemde düşmanlarımızın yanında nasıl durabiliriz? Çünkü üzerimize düşen sorumluluk rahat değil ve zaferimiz birliğimize bağlıdır" şeklinde konuştu.

ANHA