Dış devletlerin bölgeye yönelimlerinin Suriye'deki krizi derinleştirdiğini belirten Cemal Reşîd, İdlib'de devrimci bir halk hamlesine ihtiyaç duyulduğunu söyledi
POLİTİKA 03 Haziran 2019, Pazartesi - 07:30 2019-06-
Efrin Bölge Meclisi Halkla İlişkiler Bürosu Üyesi Cemal Reşîd, Suriye ve Rojava'da yaşanan son gelişmelere ilişkin ANHA'ya konuştu. Rusya ve Türkiye'nin temel çelişkilerinin İdlib üzerinde olduğunu belirten Reşîd, Astana toplantısında yapılan antlaşmaya göre, Dîlok, Şam, Halep ve Lazkiye yolunun ticarete açılması gerektiğini söyledi.

Rusya ve Türkiye arasında çıkan çelişkilerin her iki ülke arasındaki temelsiz antlaşmalara bağlayan Reşîd, "Astana'daki toplantıda çözüm geliştirebilecek role sahip ve halkta karşılığı olan kişiler yer almadı. Rusya, Türk devletinin İdlib'te teröristleri ve silahsız bölgeyi koruyarak, çıkarlarını korumaya çalıştığının farkına vardı" dedi.

Reşit konuşmasını şöyle sürdürdü: "Rusya ve Suriye, Türk devletinin çetelere verdiği lojistik destek nedeniyle İdlib'de olumlu sonuç elde edemiyor. Cebhet El-Nusra'ya verilen destek ile bir kez daha Türk devletinin çeteleri desteklediği ortaya çıktı."

Cemal Reşîd, Rusya'nın Türk devleti ile savaşmak istemediğini sadece Suriye'deki menfaatlerini yok etmeyi amaçladığını söyledi. Rusya'nın S-400 füzeleri için Türk devletini kaybetmek istemediğini belirten Reşîd, İran faktörünün de Rusya ile Türkiye'yi birbirine yakınlaştırdığını söyledi.

Reşid, Rusya'nın Şehba Kantonu'na bağlı Til Rifat'da bulunan noktalarına ilişkin ise "Rusya'nın noktaları Efrin'de de vardı. Bu yüzden sırtımızı Rusya'ya dayamamız lazım. Til Rifat'daki bu noktalar İdlib'de çıkan savaş ve Türk devletinin tehditleri sonucu inşa edildi" şeklinde konuştu.

Suriye rejimi ve Rusya'nın İdlib'te etkin olamayacağını tahmin ettiğini belirten Reşîd, İdlib'in kontrol edilmesinin, Efrin ve Bab'ın özgürleştirilmesine bağlı olduğunu ancak bunun zaman istediğini söyledi.

Reşîd konuşmasını şöyle tamamladı: "İdlib'te devrimci halk hamlesine ihtiyaç duyulan bir süreçten geçiyoruz. Halkın artık Türk devleti ve diğer devletlerin, Suriye'de sadece kendi çıkarları için var olduklarını görecek bir dönemdeyiz."

 

ANHA