Serêkaniyê Avukatlar Birliği Eşbaşkanı Avukat Mehmûd Cemîl, "Türkiye'nin Güney Kürdistan'a yönelik saldırı ve katliamları uluslararası hukukun ihlalidir. Güney Kürdistan'daki hükümetine bu saldırılara karşı tavrını netleştirmesi çağrısında bulunuyoruz" dedi.

İşgalci Türk devleti, Güney Kürdistan'a yönelik saldırılarını sürdürüyor. Saldırılar sonucunda çok sayıda sivil katledilirken, sivil yerleşim yerleri de tahrip edildi.

ANHA'ya değerlendirmelerde bulunan Serêkaniyê Bölgesi Avukatlar Birliği Eşbaşkanı Avukat Mehmûd Cemîl, "Türk devleti 40 yıldır PKK'yi bahane ederek saldırılarıyla suç işliyor. PKK kendi hakları için mücadele ediyor" dedi.

Cemîl, Türk devletinin vahşice saldırılarıyla sivilleri katlettiğini ve uluslararası hukuku çiğnediğini belirterek şöyle devam etti: "Türk devletinin saldırılarını, bu saldırılara sessiz kalan uluslararası güçleri ve Kürdistan hükümetini şiddetle kınıyoruz. Irak hükümetinin sessizliğini de kınıyoruz."

Serêkaniyê Avukatlar Birliği Eşbaşkanı Avukat Mehmûd Cemîl, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın, Türkiye'nin güvenliği, barışın korunmasını sağlama ve barış zemininin oluşturulması çağrısında bulunduğuna dikkat çekti.

Cemil konuşmasını şu sözlerle tamamladı: "Öcalan, Türkiye'de Kürtlerin haklarının korunması çağrısını yapıyor. Kürtlerin birliğinin savunulması için görüş alışverişinde bulunulması amacıyla Rojava'dan bir heyet Güney Kürdistan'a gitti. Kürdistan'ın tamamında bir arada siyaset yürütülmesi ve Kürt Ulusal Kongresi'nin gerçekleştirilmesi için girişimlerde bulunuldu."

ANHA

FacebookTwitterGoogle BookmarksRSS FeedPinterest
Pin It