Fırat Bölgesi Yasama Meclisi Eşbaşkanı Mihemed El Hemdan, Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye'de 'güvenli bölge' adı altında işgal planına ilişkin, "Kuzey ve Doğu Suriye zaten güvenlidir. Bu yüzden Türkiye'nin sözünü ettiği bölgeyi oluşturmaya gerek yok" dedi ve ekledi: "Türkiye'nin amacı bölgenin zenginliklerini talan etmek."

Fırat Bölgesi Yasama Meclisi Eşbaşkanı Mihemed El Hemdan, işgalci Türk devletinin 'güvenli bölge' adı adıyla yapılan işgal açıklamalarına ilişkin ANHA'ya değerlendirmelerde bulundu.

'Amaç güvenlik değil, bölgenin zenginliklerini talan etmek'

El Hemdan, işgalci Türk devletinin güvenlik maksadıyla 'güvenli bölge' oluşturmak istemediğinin altını çizerek şöyle dedi: "Türk devletinin başlıca hedefi bölgenin zenginliklerini talan etmek, bir arada yaşayan halkları karşı karşıya getirmek ve demokratik ulus projesini tasfiye etmektir."

'Türkiye'nin işgali altındaki Efrîn güvenli mi?'

Türk devletinin işgali altındaki bölgelerde güven ortamına dair hiçbir emare bulunmadığını kaydeden El Hemdan devamla, "Efrîn yaklaşık bir yıldır Türk devleti ve çetelerinin işgali altında. Her gün açık bir şekilde hırsızlık, talan, kaçırma, katliam gibi vahşi uygulamalar yapılıyor, sivillerin evleri yıkılıyor. Bu yüzden Türkiye'nin 'güvenli bölge' diye bir şeyden söz etme hakkı yoktur. Efrîn halkının geri dönmesi ve topraklarında güvenli bir şekilde yaşaması için Türkiye'nin yakın bir zamanda Efrîn'den çıkması gerekiyor" dedi.

'Türkiye, krizin başından bu yana çetelere destek veriyor'

El Hemdan, işgalci Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye Devrimi'nin başından bu yana ÖSO, Cebhet El-Nusra destek verdiğini, ardından halka yönelik katliamlar için DAİŞ çetelerini eğitip Kobanê sınırından geçirdiğini belirtti.

'Türkiye nerede çeteler orada'

El Hemdan, Türkiye'nin çetelere sahip çıktığını, onları eğitip katliamlar gerçekleştirmek için Suriye'ye gönderdiği belirterek "Türkiye nerede çeteler orada" dedi.

'Şehitler sayesinde bu topraklar güven içinde'

El Hemdan, Kuzey ve Doğu Suriye bölgesinde yaşayan Kürt, Arap, Türkmen, Süryani ve Ermeni halklarının çetelere karşı direndiğini ve bu direniş ile güven ve huzura kavuştuklarını söyledi.

Fırat Bölgesi Yasama Meclisi Eşbaşkanı Mihemed El Hemdan konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: "Güvenli bölge Türkiye ve ortaklarının rüyasında bile gerçekleşmeyecek. Eğer Kuzey ve Doğu Suriye bölgesinde bir güvenli bölge oluşturulacaksa bu Türkiye'ye karşı, uluslararası gözetimde bir sınır güvenliği şeklinde olmalıdır."

ANHA