Suriyeli siyasi partilere Erdoğan'ın tehditlerine karşı dayanışma çağrısı yapan Hisên El-Elî, Erdoğan'ın tek amacının Özerk Yönetim projesini darbelemek olduğunu söyledi. El-Elî, "Türkiye'nin tehditlerini boşa çıkarmak için bize düşen direniş ve mücadeledir" dedi.

ANHA'ya konuşan Suriye Kürtleri Sol Partisi Dirbêsiyê Büro Sorumlusu Hisên El-Elî, Erdoğan'ın Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik tehditleriyle DAİŞ'in ömrünü uzatma peşinde olduğunu belirtti.

İşgalcilik ve düşmanlık amaçlarından dolayı Erdoğan'ın bölgeye yönelik tehditlerinin yeni olmadığını kaydeden El-Elî, onun Kuzey ve Doğu Suriye'ye düşmanlığının altında ülkesinde yaşadığı ekonomik ve iç krizin dışarı taşırılma istemi olduğuna dikkat çekti.

El-Elî, Türk devletinin çeşitli gerekçeler ve iddialarla Demokratik Ulus projesini darbelemeyi ve DAİŞ'in Suriye'deki varlığının ömrünü uzatmayı hedeflediğini belirterek şöyle konuştu: "Herkes biliyor ki Türkiye DAİŞ'in gerçek yüzüdür. Erdoğan kendini bölge için endişelenmiş ve savunmasını yapmak istiyormuş gibi gösteriyor. Ancak gerçek şu ki Kürt halkının kökünü kazımak ve bölge halklarına korku yaymak istiyor."

Suriyeli tüm partilerin, siyasi yapıların ve bölge halklarının birlik olup saldırılara karşı durması çağrısı yapan Hisên El-Elî, şunları dile getirdi: "Türkiye'nin tehditlerini boşa çıkarmak için bize düşen direniş ve mücadeledir. Yurtdışındaki Kürtler ayaklanmalı ve Türk devletinin kirli yüzünü tüm dünyaya ifşa etmelidir."

EHMED MIHEMED – OLVA HAC MENSÛR /ANHA