Efrîn'de sürdürülen direnişin 8 Mart kadın mücadelesini taçlandırdığını vurgulayan Kongra-Gel Eşbaşkanı Hacer Zagros, Rojava'da kadın öncülüğünde sergilenen direnişin tüm dünya kadınlarına umut olduğunu belirtti.

Medya Savunma Alanları'ndan Kongra Gel Eşbaşkanı Hacer Zagros 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne ilişkin ANHA'ya konuştu. Tüm kadınlarının ve özgür kadın fikrinin mimarı Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın 8 Mart'ını kutlayan Hacer Zagros, "Kadının köleliğini açığa çıkarıp bunun karşısında eşsiz bir mücadele yürüten kişi Önder Apo'dur" dedi.

'Partimiz artık kadın partisidir'

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgür bir toplum için kadınlara büyük bir alan açtığını vurgulayan Hacer Zagros, "En fazla köleleştirilen varlık kadındır. Önder Apo en eski kölenin kadın olduğunu vurgular ve kadın tarihini değerlendirir. Toplumsallaşma kadınla başlamıştır ancak tüm egemenler kadının maddi ve manevi tüm haklarını gasp etmiştir. Bu baskı ve saldırılara karşı kimliğini, cevherini ve toplumsallığını savunan yine kadın oldu. Önder Apo toplumu tekrardan ahlaki, siyasi, yeni bir kimlik ve özgür yaratmak için kadından başladı. Kadınların şuan ki duruma gelmesi için de büyük bir mücadele ve emek verdi. Bu mücadele sonucu Önder Apo, 'Partimiz PKK artık kadın partisidir' demiştir" şeklinde konuştu.

Kadınların özgürlük mücadelesinde her daim öncü rol oynadığını belirten Hacer Zagros, "Kadınlar Rojava'da gelişen 19 Temmuz devriminde her zamankinden daha güçlü bir şekilde yerini almıştır. Berîvan, Zîlan, Berîtan, Arîn ve Avestaların yolunda yürüyen kadınlar yaşamın her alanında rol ve misyon sahibi olmuş ve sistemlerini inşa etmeye başlamışlardır" dedi.

'Özgür kadın öncülüğüne özgür toplum gelişiyor'

Kuzey Suriye'deki kadınların ördükleri birlik ile işgalci Türk devleti ve çetelerin saldırılarına karşı büyük bir mücadele yürüttüğüne dikkat çeken Hacer Zagros, "Bu direnişte kadınların artık iktidarcı sisteme karşı kendi sistemini kurduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda artık erkek egemen sistemin son bulacağı ve demokratik bir kimlik ile yeni bir sistemin kurulacağını gösteriyor. Önder Apo özgür kadın, özgür toplum, özgür toplum da demokratik ulustur demiştir. Bugün kadın öncülüğünde egemen sisteme karşı yürütülen mücadele sonucu toplum da özgürleşiyor. Egemen devletler de bu yüzden ilk olarak kadını hedef almakta ve kadının gücünden çok korkmaktadır" değerlendirmelerinde bulundu.

'Efrîn direnişi 8 Mart'ı taçlandırıyor'

Efrîn'de kadınlar öncülüğünde yürütülen direnişin 8 Mart kadın mücadelesini taçlandırdığını vurgulayan Hacer Zagros, "8 Mart direnişleri kadınların işgalciliğe ve egemenliğe karşı direniş kararı aldığının gösteriyor. Efrîn'de sürdürülen direnişte 8 Mart mücadelesinin devamıdır. İşgalci Türk devletinin Efrîn'e yönelik saldırıları sadece Kuzey Suriye ya da Batı Kürdistan'ı değil kadın örgütlülük ve iradesini de hedeflemektedir. Bu saldırılar da Rojava'daki kadınların sergilediği direniş ve mücadele ile tüm dünya kadınlarını etkilediği için geliştirilmektedir. Devam eden özgürlük mücadelesinde Zilan ve Beritan yoldaşların direnişi ve özellik Kobanê'de Arîn Mîrkan ruhu ile geliştirilen direniş, tüm dünya kadınlarına umut olmuş ve beraberinde yeni bir ilham getirmiştir. Bu hakikati gören dünya kadınları da Kuzey Suriye, Batı Kürdistan kadınlarının yeni bir sistemin kuruluşuna öncülük ettiğinin bilincine vardı. Farklı halk ve inançtan çok sayıda kadın Rojava topraklarında şehit düşmüştür. Bu da kadınların birlik ruhu ile zafere ulaştığını ve 8 Mart'ın da bu ruhla kutlanacağını kanıtlamaktadır" dedi.

Efrîn'de sürdürülen Çağın Direnişi'nin kadınların öncülüğünde sürdürüldüğüne dikkat çeken Hacer Zagros, şöyle konuştu: "Çağın Direnişi kadın ve insanlık değerlerinin korunmasıdır. Direnişteki kadınlar çocuksuz yaşayabileceklerini ancak özgürlük ve toprak olmadan yaşayamayacaklarını vurguluyor. Bu da Önder Apo'nun yaşam, kültür ve insanlık için geliştirdiği yeni felsefesinin ürünüdür. Bu da 21'inci yüzyılın direniş sloganı olacaktır."

Hacer Zagros, "Kadınlar ve annelerin direnişi, Türk devletinin sonunu getirecek. Bu direniş erkek egemen sistem parçalanıncaya kadar devam edecek. Direniş kadınlar için bir yaşam kültürü haline geldi. İştar ve İnanna insanlığın başından beri değer ve ahlakla yaşadığı gibi Efrîn'de bu hayat sürdürülüyor" dedi.

ANHA