Tanıklar anlatıyor: 5 No'lu Cezaevi belgeseli internette

12 Eylül Darbesi'nin 38. yıl dönümünde Yönetmen Çayan Demirel'in 2009 yılında yaptığı "5 No'lu Cezaevi: 1980-84" belgeseli, Eylül ayı boyunca, Surela Film'in Vimeo kanalında izlemek isteyenlere açık olacak.

Belgesel, cezaevinde yaşananları 30 yıl sonra tanıkların ağzından aktarıyor. Bianet'in haberine göre; Çayan Demirel'in "Tarihle yüzleşmek için çektim" dediği belgeselde, mahpuslar hem kendilerine yapılan işkenceleri hem de bunun üzerlerinde bıraktığı travmayı anlatıyor.

Hapishanenin başında olan Yüzbaşı Esat Oktay Yıldıran'ın "Okul" olarak tanımladığı cezaevinde birçok kişi işkenceden hayatını kaybetmiş, işkenceyi protesto etmek için dört kişi kendini yakmıştı. O dönem Diyarbakır Cezaevi'nde kalanların birçoğunda işkence sebebiyle psikolojik ve fizyolojik, kalıcı travmalar oluştu.

Nurettin Yılmaz'dan Feridun Yazar'a kadar 40 isim var...

Belgesel için 80'e yakın röportaj yapıldı, söyleşilerin 40'ı filmde kullanıldı.Film için Adalet Bakanlığı'ndan izin alındı ve Diyarbakır Cezaevi'nin içinde çekimler yapıldı. 22 Haziran 2018'de hayatını kaybeden Türkiye'nin ilk Kürt Cumhurbaşkanı adayı Nurettin Yılmaz, Haziran 2016'da hayatını kaybeden Kürt siyasetçi Feridun Yazar, Ahmet Türk ve Tarık Ziya Ekinci de filmde yaşadıklarını anlatan isimlerden. Belgeselde ayrıca karikatürist Zülfikar Tak'ın çizimleri de yer alıyor.

Belgesel, 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, 42. SİYAD Ödülleri'nde ve 21. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde "En İyi Belgesel Film" seçildi.

Künye

Yönetmen: Çayan Demirel

Yapımcı: Ayşe Çetinbaş

Yapım: Surela Film Yapım

Görüntü Yönetmeni: Koray Kesik

Kurgu: Burak Dal

Müzik: Ahmet Tirgil

2009 yapımı, 97 dakika.